24February2018

سازمان جوانان کمونیست

امیر ایلخانزاده: دولت روحانی یکی از گروگانگیران سفارت امریکا را برای نمایندگی در سازمان ملل برگزیده است!

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرح مخالفت با ورود حمید ابوطالبی به خاک آمریکا به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل را با یک رای قاطع تصویب کرد. این طرح که پیش از این از سوی سنای آمریکا نیز به تصویب رسیده بود باید به امضای باراک اوباما برسد.

براساس مصوبۀ روز پیش سنای امریکا، افرادی که در کارهای تروریستی و گروگان‌گیری، جاسوسی یا تهدید امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند ورودشان به آمریکا ممنوع می‌شود.

حمید ابوطالبی متهم به دست داشتن در گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران است که آبان ۱۳۵۸رخ داد و منجر به قطع روابط سیاسی دو کشور شد. با این‌حال آقای ابوطالبی این اتهام را رد کرده و گفته است که پس از گروگان‌گیری تنها به عنوان مترجم نماینده پاپ در سفارتخانه آمریکا حضور یافته است. آقای ابوطالبی همچنین متهم است که در سال ۱۹۹۳که به عنوان سفیر ایران در ایتالیا مشغول به فعالیت بود در ماجرای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی به نام محمدحسین نقدی «نقشی کلیدی» داشته است.

با این حال، انتخاب شخصی با این سوابق از سوی دولت روحانی برای تصدی سفارت رژیم در سازمان ملل، چیز جدید و چندان غریبی نیست، چرا که در کابینۀ حسن روحانی، و همچنین سفرای مختلف این دولت، همچون 35 سال گذشته، حضور چنین افرادی بسیار دیده میشود. اما با توجه به نزدیکی خط مشی دولت حسن روحانی در عرصه بین المللی، و از آنطرف مخالفت کنگره و سنای امریکا با این مسئله، چنانچه این اقدام رژیم را ندانم کاری تلقی نکنیم، هدف جمهوری اسلامی از این انتخاب میتواند چند گزینۀ زیر باشد:

1)       ایجاد تنش در مذاکرات ایران با 5+1 و زدن اتهام به حکومت امریکا مبنی بر کارشکنی و دشمنی با ایران در تبلیغات داخلی رژیم.

2)       درصورت عدم تصویب مصوبۀ سنا توسط اوباما، و حضور ابوطالبی در نیویورک، دهن کجی به جمهوری خواهان که مخالفت بیشتری با رژیم ایران و مذاکرات هسته ای دارند.

3)       با توجه به ماده چهارم «توافقنامه کشور میزبان» (سال ۱۹۴۷)، که جلوگیری از ورود سفرای کشورهای خارجی در سازمان ملل به خاک آمریکا را ممنوع اعلام می‌کند، رژیم اسلامی قصد داشته باشد که علیرغم مصوبۀ سنا و کنگرۀ امریکا، اقدام به تبلیغات جنجالی در دشمنی امریکا با ایران و مظلوم نمایی بین المللی خویش کند.

درهر صورت انتخاب چنین گزینه ای از سوی رژیم، دلیلش هرچه که باشد، ماهیت تروریست و گروگانگیر دولتمردان جمهوری اسلامی را به تصویر میکشاند و اینکه ضدغربیگیری جزو ماهیت این حکومت است.

لینک مطلب در فیسبوک

Add comment


Security code
Refresh

connect1