24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Category: امیر ایلخانزاده

امیر ایلخانزاده: جوابی به صحبتهای خامنه ای، ریشه مشکلات ایران چیست؟


علی خامنه ای رهبر حکومت دیکتاتوری، ‌صبح دیروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس اسلامی رژیم‌، تأکید کرد که راه حل مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور را نمی‌توان در بیرون از مرزها پیدا کرد بلکه علاج واقعی مشکلات در درون کشور است.

در اینجا، جا دارد به علی خامنه ای بخاطر هوش سرشار و نبوغ ذاتیش در تشخیص منبع مشکلات اقتصادی و سیاسی ایران که خودش از آن با عنوان بصیرت! یاد میکند، آفرین گفت و تأیید کرد که ریشۀ مشکلات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم ایران از داخل ایران، از رانتهای آقایان و آقازاده ها، از اختلاسهای چندهزار میلیاردی، از خفقان و شکنجه و اعدامهای وسیع، از دروغ های سازمان یافته، از سرکوب مردم، از گشت ارشاد، از تبعیض های وسیع اقتصادی و اجتماعی، از سانسورهای گسترده، فیلترینگ اطلاعات، ستاره دار کردن دانشجویان، و در یک کلام از رژیم جمهوری اسلامی و سرمایه داری می باشد و بس.

آری، در یک کلام، ریشۀ همۀ مشکلات مردم ایران، از داخل، و فقط از تابوی پوسیده ای بنام جمهوری اسلامی است. و تنها راه حل مشکلات مردم، کنار زدن رژیم فاسد و جنایتکار جمهوری اسلامی و جایگزین کردن آن با یک حکومت انسانی، آزاد و برابری خواه و انسان محور میباشد.

Category: امیر ایلخانزاده

امیر ایلخانزاده: دولت روحانی یکی از گروگانگیران سفارت امریکا را برای نمایندگی در سازمان ملل برگزیده است!

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرح مخالفت با ورود حمید ابوطالبی به خاک آمریکا به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل را با یک رای قاطع تصویب کرد. این طرح که پیش از این از سوی سنای آمریکا نیز به تصویب رسیده بود باید به امضای باراک اوباما برسد.

براساس مصوبۀ روز پیش سنای امریکا، افرادی که در کارهای تروریستی و گروگان‌گیری، جاسوسی یا تهدید امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند ورودشان به آمریکا ممنوع می‌شود.

حمید ابوطالبی متهم به دست داشتن در گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران است که آبان ۱۳۵۸رخ داد و منجر به قطع روابط سیاسی دو کشور شد. با این‌حال آقای ابوطالبی این اتهام را رد کرده و گفته است که پس از گروگان‌گیری تنها به عنوان مترجم نماینده پاپ در سفارتخانه آمریکا حضور یافته است. آقای ابوطالبی همچنین متهم است که در سال ۱۹۹۳که به عنوان سفیر ایران در ایتالیا مشغول به فعالیت بود در ماجرای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی به نام محمدحسین نقدی «نقشی کلیدی» داشته است.

با این حال، انتخاب شخصی با این سوابق از سوی دولت روحانی برای تصدی سفارت رژیم در سازمان ملل، چیز جدید و چندان غریبی نیست، چرا که در کابینۀ حسن روحانی، و همچنین سفرای مختلف این دولت، همچون 35 سال گذشته، حضور چنین افرادی بسیار دیده میشود. اما با توجه به نزدیکی خط مشی دولت حسن روحانی در عرصه بین المللی، و از آنطرف مخالفت کنگره و سنای امریکا با این مسئله، چنانچه این اقدام رژیم را ندانم کاری تلقی نکنیم، هدف جمهوری اسلامی از این انتخاب میتواند چند گزینۀ زیر باشد:

1)       ایجاد تنش در مذاکرات ایران با 5+1 و زدن اتهام به حکومت امریکا مبنی بر کارشکنی و دشمنی با ایران در تبلیغات داخلی رژیم.

2)       درصورت عدم تصویب مصوبۀ سنا توسط اوباما، و حضور ابوطالبی در نیویورک، دهن کجی به جمهوری خواهان که مخالفت بیشتری با رژیم ایران و مذاکرات هسته ای دارند.

3)       با توجه به ماده چهارم «توافقنامه کشور میزبان» (سال ۱۹۴۷)، که جلوگیری از ورود سفرای کشورهای خارجی در سازمان ملل به خاک آمریکا را ممنوع اعلام می‌کند، رژیم اسلامی قصد داشته باشد که علیرغم مصوبۀ سنا و کنگرۀ امریکا، اقدام به تبلیغات جنجالی در دشمنی امریکا با ایران و مظلوم نمایی بین المللی خویش کند.

درهر صورت انتخاب چنین گزینه ای از سوی رژیم، دلیلش هرچه که باشد، ماهیت تروریست و گروگانگیر دولتمردان جمهوری اسلامی را به تصویر میکشاند و اینکه ضدغربیگیری جزو ماهیت این حکومت است.

لینک مطلب در فیسبوک

Category: امیر ایلخانزاده

امیر ایلخانزاده: اعتراضات در اوکراین

در اعتراضات شامگاه سه شنبه هجدهم فوریه بین تظاهر کنندگان و پلیس در شهر کی یف پایتخت اوکراین دستکم 25 تن کشته و 240 تن زخمی شدند. میدان استقلال شهر کی یف  به مرکز مخالفت با دولت و رئیس جمهور این کشور تبدیل شده است. در سوی دیگر میدان با چند متر فاصله نیروهای مجهز پلیس به حالت آماده باش ایستاده اند. درگیری های سه شنبه شب کی یف، شدیدترین اعتراضات از زمان شروع در پاییز گذشته، و بر علیه رئیس جمهور این کشور بوده است. چند صد هزار نفر در ماه های اخیر علیه ویکتور یانوکویچ و دولت وی بطور مداوم دست به تظاهرات زده اند. تظاهرکنندگان لغو قراردادهای اخیر با روسیه، اصلاح نظام قضایی، آزادی های سیاسی، استعفای دولت و انتخابات زودرس پارلمانی و ریاست جمهوری  هستند و می خواهند که این کشور از روسیه فاصله بگیرد. اوکراین و اتحادیه اروپا مذاکرات چند ساله ای را برای همکاری بین خود برگزار کرده بودند. اما در نوامبر سال گذشته  یانوکویج در اقدامی غیر مترقبه به اتحادیه اروپا پیغام داد که قرارداد مذکور را امضا نمی کند. به جای آن، وی چند هفته بعد قراردادی با روسیه امضا کرد. از آن زمان به بعد صدها هزار اوکراینی علیه رئیس جمهور و دولتش، دست به تظاهرات زدند که هنوز این تظاهرات ادامه دارد. لازم به یادآوری است که اکراین چند سال پیش نیز شاهد انقلابی علیه همین رئیس جمهور بود که به انقلاب نارنجی معروف شد. در آن انقلاب یانوکویچ مجبور به برگزاری انتخابات شد و آن انتخابات را باخت. اما در انتخابات بعدی دوباره برنده شد. روسیه نمی خواهد نفوذ خود را در اوکراین از دست بدهد، به همین دلیل از نزدیکی اوکراین به اتحادیه اروپا جلوگیری کرد.

 

وقتی به وقایع اوکراین نگاه میکنیم شاهد اعتراضات خیابانی مردم در انجا هستیم که در ضمن دخالت و قدرت طلبی دولتها را نیز در آن میبینیم. این بار سرمایه داری غرب، در قالب اتحادیۀ اروپا از یک سو، با رژیم دیکتاتوری و مافیایی روسیه از سوی دیگر در منازعه هستند و هر کدام سعی دارند رقیب را از میدان به در کنند. و همچون سوریه، و دیگر جاهای جهان، تنها در اندیشۀ بسط قدرت خود و منافع بیشتر برای طبقۀ سرمایه دار حاکمۀ خود هستند.

مبارزات مردم اوکراین برای فاصله گرفتن از سلطۀ درازمدت روسیه طی یک دهۀ اخیر منجر به انقلابی موسوم به نارنجی در این کشور گردید، ولی دولتی که پس از انقلاب نارنجی بر مسند قدرت نشست نیز در عوض روسیه، برای بقای خود حفظ منافع غرب را در دستور کار خود قرار داد و بخاطر نداشتن پایگاه مردمی، خیلی زود سقوط کرد، و عناصر وابسته به روسیه مجدداً قدرت را بدست گرفتند .

ولی اینبار مردم اوکراین با توجه به تجربۀ پیشین، باید این را بدانند که نه روسیه و نه غرب به فکر آزادی و برابری و زندگی بهتر مردم اوکراین نیستند و با هوشیاری باید در بقدرت رسیدن حکومتی که برای آنها  یک زندگی انسانی و یک دنیای بهتر را به ارمغان بیاورد و خود مردم در ان دخالت داشته باشند تا به آخر مبارزه کنند.

connect1