24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Category: کیان آذر

کیان آذر: همایش "ما نگرانیم" در قم!

مدتیست شاهد همایشها، تحصنها و تجمعات بخشهای مختلفی از وابستگان و مزد بگیران سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی در تهران و شهرهایی مانند قم هستیم. مضمون این مراسم های سفارشی، آه و فغان و ناله از وضعیت جوانان و زنان در ایران است. و محتوی اعتراض جناح های حکومت در رابطه با وضعیت حجاب و دسترسی مردم به ماهواره و اینترنت است. در اعتراض به سبک زندگی و رفتاری و پوششی جوانان و زنان است. معترض به جوانان در ایران که طرفدار فرهنگ انسانی و غربی و مدرن و مدافع و مجری پیشرو ترین فرهنگها و آداب اجتماعی قرن بیست و یک هستند. از طرف دیگر آیت الله های جمهوری هستند که مدام فریاد شکایت سر میدهند که این چه وضعیست. به موازات دستگاه های سرکوب و تبلیغی حکومت هم هستند که شبانه روز سعی در مهار جنبش خلاصی فرهنگی جوانان و زنان ایران میکنند. یک جهت این مسئله هم شکایت به سران حکومت و دولت روحانیست که چرا توان مقابله با این موج بیحجابی و شادی روزافزون بین جوانان در ایران را ندارد.

جامعه ایران در غلیان است. در عطش برای بدست آوردن آزادی و برابری و شادی و عدالت اجتماعی است. جمهوری اسلامی بخیال خود میتواند با سرکوب و زور و یا با تزریق فرهنگ مسموم مذهبی و یا تصویب قوانین ضدانسانی و مذهبی و اجرای هر روزه آنها جلوی رنسانس انسانی در جامعه ایران را بگیرد. فکر میکند با سرکوب تظاهرات خیابانی جلوی مطالبات مردم را بگیرد. خیر، با سیم خاردار نمیشود جلوی سیل را گرفت. این جنبش سر کوتاه آمدن ندارد. جنبش های اجتماعی قدرتمند در ایران رو به رشد و گسترش بیشتر هستند و مدام در حال پیشرویند و گام به گام حکومت اسلامی را عقب میرانند. جمهوری اسلامی کاملا در برابر این وضعیت ترسیده است. شوک زده شده و نمیداند باید دقیقا چه بکند. سران حکومت میگویند اینهمه سرکوب و بازداشت و تجاوز و قتل و اعدام نتیجه ای نداره است و این جنبش، قدرتمند تر، وسیعتر، سیاسی تر و رادیکالتر از قبل سربلند کرده است. این واقعیت بسیار تلخ و گزنده برای حکومت و یک امتیاز بزرگ برای مردم سرنگونی طلب و انقلابیست. اکثریت مردم ایران و جنبش زنان و جوانان سر کوتاه آمدن از خواسته هایشان را ندارند، به یک دلیل ساده که ما در قرن بیست و یک زندگی میکنیم و این قرن انسانیت و شادی و رفاه و زندگیست نه قرن ماتم و فقر و بدبختی و اعدام. ما باید جنگ آخر را با جمهوری اسلامی انجام دهیم و پیشروی های اجتماعی را عرصه سیاسی معنا کنیم و در عرصه سیاسی جمهوری اسلامی را شکست دهیم. مسیری که جامعه طی میکند به این سمت است و ضامن پیروزی قطعی بر حکومت اسلامی فائق آمدن بر آن در عرصه سیاسی است.

 

مندرج در ژورنال چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳- ۲۸ مه ۲۰۱۴

Category: کیان آذر

کیان آذر: بی حجابی زنان و یک گام دیگر به جلو!

          روزی نیست که یکی از مسئولان سیاسی و یا یکی از رهبران مذهبی جمهوری اسلامی سخن و اعتراضی بخاطر بی حجابی زنان و پوشش مدرن جوانان نکند. هر روز فریاد و آه و فغان به راه است که این چه وضع پوشش و حجاب است. در همین راستا هم هر روز روبروی یکی از ارگانهای دولتی بسیجیان دست به تحصن میزنند در اعتراض به وضعیت پوشش زنان. آخرین نمونه های این مسئله مربوط است به تجمع عده ای امروز چهارشنبه ١۷ اردیبهشت در مقابل وزارت کشور ویا صحبتهای مکارم‌ شیرازی یکی از آیتاللههای جمهوری اسلامی که همین امروز چهارشنبه در کلاس درس فقه خود در قم بار دیگر از وضعیت پوشش زنان و جوانان در ایران انتقاد کرده است.

در واقع زنان و جوانان دارند به پیشروی خود ادامه میدهند و گام به گام فرهنگ و پوشش مورد دلخواه خود را به حکومت تحمیل میکنند و هیچ چیزی هم جلودارشان نیست و این مسئله آنقدر فراگیر شده که جمهوری اسلامی عملا دیگر نمیتواند جلوی آنرا بگیرد. با سرک کشیدن به خیابانها و یا با نگاهی به ویدئوها و عکسهایی که تصویری از مکانهای مختلف جامعه ایران نشان میدهد٬ میینیم که جمهوری اسلامی این عرصه را باخته است. از مهمانیهای مختلط تا خیابانها تا مراکز خرید و پارکها٬ تا لب دریا و جنگلها و تا اینترنت و مدیای اجتماعی و نیز اماکن اداری و دانشگاهها و مدارس همه نشان از ور افتادن حجاب است.

یک تعرض توده ای و مدرن علیه فرهنگ مذهبی و حجاب اسلامی مورد نظر جمهوری اسلامیست. بی شک این موج عظیم، این جنبش غول آسای خلاصی فرهنگی زنان و جوانان ایران قدرتمندتر و گستردهتر خواهد شد و بصورت رسمی جمهوری اسلامی را به زانو درخواهد آورد. باید هرچه بیشتر به این آتش براه افتاده دمید و آنرا برای حکومت سوزان تر کرد. باید بیحجابی در خبابانها و اماکن عمومی روتین شود و این جهتی است که جامعه ایران در پیش گرفته است.*

مندرج در ژورنال پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۳- ۸ مه ۲۰۱۴.

 

لینک مطلب در فیسبوک

Category: کیان آذر

کیان آذر: خامنه ای میگوید نسبت به مسائل فرهنگی نگران است!

خامنه ای در سخنرانی های اخیر خود و نیز در پیام نوروزی اش علاوه بر احساس خطر در حوزه اقتصاد، در رابطه با روند جاری فرهنگی حاکم در ایران اعلام نگرانی کرده و گفته با مجلس خبرگان در این نگرانی سهیم است و از این روند جاری بیمناک است. به دنبال این اعلام نگرانی ها علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه‌ای اظهار کرد که رفع دغدغه‌های خامنه‌ای «نیازمند درک عمیق مقوله تهاجم فرهنگی، جبهه فرهنگی انقلاب و به میدان آوردن جریان فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی در برابر این تهاجم است.»

همه این صحبتها نشان از یک واقعیت دارد و این واقعیت چیزی نیست جز اینکه اکثریت مردم و در جلوی این صف، جوانان و زنان در ایران برای داشتن یک سبک زندگی که مطابقت با دنیای امروز داشته باشد در همه عرصه ها و بخشها در جدالی شبانه روزی با قوانین و فرهنگ مذهبی، سنتی و پوسیده جمهوری اسلامی هستند. جمهوری اسلامی سعی کرده عقب مانده ترین قوانین و فرهنگ را به زندگی مردم تحمیل کند اما مردم جلو این حکومت ایستاده اند و حکومت هرچقدر بیشتر سختگیری کرده، هرچقدر جریمه و بازداشت کرده کمتر موفق بوده و خود سران حکومت مجبور به اعتراف شده اند که قافیه را به جوانان و زنان باخته اند. از سبک روابط انسانها با هم تا شکل و سبک زندگی تا پوشش و مدل مو و آرایش افراد گرفته تا ذائقه موزیک و سینما تا مقدار مصرف مشروبات الکلی تا روابط سکسی بین افراد همه نشان دهنده این است که مردم بدنبال یک زندگی مدرن، پیشرو و شاد هستند و دارند شبانه روزی آنرا به حکومت تحمیل میکنند. در کنار این فاکتورها باید علیرغم سانسور حکومت، سیل کتابهایی که در حال ترجمه به فارسی هستند و در خاورمیانه، ایران در این زمینه در صف اول است و نیز استفاده مردم ایران از اینترنت و ماهواره و گوشی های هوشمند، نشان از عطش این جامعه برای داشتن مدلی بغیر از آنچه حکومت مبلغ آنست میباشد. این روند حاکم که برخی از مختصات آن را در بالا بهش اشاره کردم نشان از یه رنسانس انسانی و یه انقلاب عمیق و فراگیر است که نه تنها جمهوری اسلامی بلکه هیچ نیروی واپسگرایی نمیتواند جلوی آنرا بگیرد و دلیل نگرانی خامنه ای و سران حکومت واقعی است.

Category: کیان آذر

کیان آذر: حسن روحانی میگوید در قانون اساسی جمهوری اسلامی تبعیض و نابرابری جنسیتی نیست!

میگویند دروغ هر چقدر بزرگتر باشد افراد بیشتری آنرا باور میکنند. این جمله متعلق به «جوزف گوبلز» از سران نازیهاست که در دهه های بیست تا چهل در آلمان حاکم بوده اند. نظامی که استاد و الگوی حکومت اسلامی در ایران است.این حقه شاید برای نازیها و آندوره میتوانست کاربرد داشته باشد. اما در دوره حاضر نه تنها کاربردی ندارد بلکه به ضد خودش تبدیل میشود. گسترش جنبشهای مبارزاتی و رشد تکنولوژی و وجود اینترنت و ماهواره دسترسی به اطلاعات را بسیار سریع و ساده کرده است. چیزی را نمیتوان پنهان کرد. سریعا همه مسائل رو میشود و مردم از آن باخبر میشوند.

اما برمیگردم به صحبتهای روحانی که گفته است تبعیض در قانون اساسی جمهوری اسلامی وجود ندارد و همه شهروند درجه یک هستند و دارای حقوق برابرند.

حسن روحانی به نوعی همان شعار بخشی از رژیم را میدهد٬ یعنی بازگشت به قانون اساسی و به ظن اینها مشکل اینجاست که قانون اساسی تمام و کمال و درست اجرا نمیشود.

وضعیت جامعه و حاکمیت این اوباش اسلامی٬ که به زور سرکوب بر مردم ایران حاکم گردیده اند، بزرگترین سند بر پوچ بودن اراجیف روحانی و دیگر سران جمهوری اسلامیست. این حرف را خود حکومتیها هم قبول ندارند. قانون اساسی جمهوری اسلامی سند جنایت علیه مردم ایران است. سند جنایت آمیزیست که پوسیده ترین و ضدانسانی ترین پدیده ها را تبدیل به قانون آن مملکت کرده است. هیچ ربطی به انسانیت و جامعه بشری ندارد. بعد از سرنگونی این حکومت، در دادگاههای مردمی که برای رسیدگی به جنایات سران حکومت و عاملین و آمرین جنایات علیه مردم تشکیل میشود، باید قانون اساسی اینها را بعنوان سند جنایت آنان روی میز دادگاه گذاشت. باید از روی همین قانون اساسی٬ جنایتهایی که اینها شبانه روز و سیستماتیک علیه مردم وضع کرده اند را به دادگاه و جهانیان نشان داد.*

 

مندرج در ژورنال چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۳- ۱۶ آوریل ۲۰۱۴

 

 

مطلب در فیسبوک

connect1