24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Sunday, 17 December 2017 15:16

گزارش و اخبار کوتاه از جنبش دفاع از حقوق رنگین کمانی ها(+LGBTQIA ها) در هفته سوم آذرماه 1396

Written by
گزارش و اخبار کوتاه از جنبش دفاع از حقوق رنگین کمانی ها(+LGBTQIA ها) در هفته سوم آذرماه 1396

1.رنگین کمانی های ایرانی و شانزده آذر امسال.
شانزده آذر روزدانشجوبود؛ روزی که یادآور تلاش و مبارزه دانشجویان برای آزادی و برابری و زندگی بهتر مردم جامعه بوده و هست؛ لازم است که ما رنگین کمانی ها از جنبش دانشجویی و مبارزات آنها علیه ظلم و تبعیض و نابرابری دفاع کنیم. مگر نه اینکه همه ما عضویک جامعه هستیم و سرنوشت همه ما به هم مرتبط است؛ ما در بین دانشجویان؛ همجنسگرا و دوجنسگرا و ترنس و کوییرداریم. رنگین کمانی های ایران نسبت به جامعه و سیاست بی تفاوت نیستند وهمراه با بقیه دانشجویان دراعتراضات امسال نسبت به خصوصی سازی ها و تفکیک و تبعیض جنسی و دخالت مذهب دردانشگاه مشارکت داشتند.

2. دادگاه قانون اساسی اتریش حق ازدواج برای همجنس‌گرایان را در این کشور به‌رسمیت شناخت.
بنا بر حکم این دادگاه ازدواج دگرباشان جنسی از ژانویه سال ۲۰۱۹ در این کشور مجاز است. دادگاه قانون اساسی اتریش روز سه‌شنبه (۵ نوامبر/ ۱۴ آذر) "حق ازدواج برای همه" را در این کشور برسمیت شناخت و تصویب کرد. تصمیم دادگاه قانون اساسی اتریش بر مبنای اصل "ممنوع بودن تبعیض" در قانون اساسی این کشور گرفته شد. دادگاه اعلام کرد: «در این دوران عملا تمایزی بین ازدواج و زندگی مشترک به ثبت رسیده وجود ندارد، مگر اینکه بخواهیم در مورد زوج‌های همجنس‌گرا که با هم زندگی می‌کنند، تبعیض قائل شویم.» طبق حکم عالی‌ترین دادگاه اتریش، از ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ همه شهروندان "حق ازدواج" دارند. پس از خبرتصویب حق ازدواج برابر/ازدواج زوج های همجنس در اتریش هشتگ #lovewins که برای حمایت از حقوق رنگین کمانی ها به کار میرود در توییتر جزو ده هشتک برتر دنیا قرار گرفته است.

3.پارلمان استرالیا به قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان رای داد.
اکثریت قاطع اعضای این پارلمان به تغییر قانون ازدواج در این کشور رای داده‌اند تا ازدواج همجنسگرایان نیز به رسمیت شناخته شود. مدت زیادی موضوع ازدواج همجنسگرایان بحثی بیش از حد دشوار و بیش از حد اختلاف برانگیز قلمداد می‌شد. احساس عمومی که در همه‌پرسی داوطلبانه نیز به نوعی تایید شد این بود که سیاستمداران استرالیا در این زمینه با افکار عمومی همراه نیستند. مصوبه تغییر قانون ازدواج ماه گذشته پس از حمایت ۶۱.۶% مردم از ازدواج همجنسگرایان در همه پرسی، در سنای استرالیا به رای گذاشته شد. از هم اکنون کارزار دیگری آغاز می‌شود: جلوگیری از تبعیض در اجتماع با مجوز آزادی‌های مذهبی. هرچند که به رسمیت شناختن حق ازدواج برابر توسط پارلمان استرالیا ستودنی است اما همچنان قدرت دولت در رسمیت دادن و مجوز دادن به روابط فیزیکی، عاطفی،‌ اقتصادی و اجتماعی دو فرد و نیز در پایان دادن به آن باید مورد پرسش قرار گیرد.

4. دهم دسامبر (۱۹ آذر)‌ روز جهانی حقوق بشر را گرامی می‌داریم و در این روز همچنان بر احقاق حقوق انسانی پایمال شده خود در ایران پافشاری می‌کنیم. اصول کلی "یوگیاکارتا" در كاربرد قوانين بين المللي حقوق انسانی در رابطه با گرايش جنسي و هويت جنسي در سال ٢٠٠٦ توسط گروهي از كارشناسان دگرباش در پاسخ به موارد شناخته شده سوء استفاده های جنسی در شهر یوگیاکارتا دراندونزي تدوین شد تا راهنمایی باشد برای بکار بردن قوانین حقوق بشر بین المللی در برابر نقض و تخلف هاي تجربه شده توسط دگرباشان. هدف این اصول آن است تا از دسترسی جهانی به حمایتهای حقوق بشری اطمینان حاصل کند. نقض حقوق بشر برپايه گرايش جنسي و جنسيت مي تواند شامل نقض حقوق كودكان، تحميل شكنجه و رفتار ظالمانه، رفتار غيرانساني و تحقير (ماده ٥)، بازداشت خودسرانه بر اساس هويت و باورها (ماده ٩)، محدوديت آزادي تشکیل ائتلاف و انجمن (ماده ٢٠) و محروميت وانکار حقوق اساسی و اولیه افراد می باشد دراین بین وظیفه همگی ما این است که دربرابر این ظلم و ستم و تبعیض که مرزی نمیشناسد و اکثرمردم ایران راشامل شده است بایستیم و برابری، عدالت همگانی، آزادی و انسانیت رافریاد بزنیم و فراموش نکنیم که عشق و انسانیت وبرابری برجهل و ستم وتبعیض پیروزخواهد شد.
6. نامه آتنا دائمی در روز جهانی حقوق بشر و توجه اوبه نقص سیستماتیک حقوق همجنسگرایان در ایران
آتنا دائمی فعال حقوق انسانی محبوس در بند زنان زندان اوین طی نامه ای سرگشاده این روز را به تمامی انسانها تبریک گفته و از جمهوری اسلامی خواسته است به نقض سیستماتیک حقوق بشرپایان دهد. وی دربخشی ازاین نامه به همجنسگرایان ایرانی ونقض حقوق آنها اشاره کرده است. "وجود مشکلات پیش روی جوانان برای ادامه تحصیل، تفریح، کار و ازدواج و از طرفی نگاه های تبعیض آمیز و ابزاری به زنان و کودکان، وضعیت هم جنسگرایانی که به رسمیت شناخته نمی شوند، بی دینها، سکولارها و گرایشات دیگر دینی مانند بهاییان که همچنان اجازه ی کار و تحصیل ندارند و زرتشتی ها که از مشاعل دولتی اخراج می شوند و سنی ها که سال هاست مورد بی توجهی قرار گرفته اند و از بازداشت و صدور حبس های طولانی برای فعالان مدنی و سیاسی که همچنان ادامه دارد، همه این موارد نقض فاحش ابتدایی ترین حقوق انسان هاست که متاسفانه تمام این موارد یا انکار میشوند و یا با مسائل مذهبی و سیاسی توجیه میشوند." 
مارنگین کمانی های ایرانی از آتنا دائمی حمایت کرده وخواستارآزادی بی درنگ اوهستیم.

حضور و نظر شما برای ما امیدبخش و بسیارمهم است و ازشما میخواهیم تا با پیوستن به کانال، مارا همراهی کنید و نظرات واخبار و مسائلی که فکرمیکنید باید مطرح شوند را با ما درمیان بگذارید.

مهران حمیدی از طرف تیم ادمینی کانال
پیامگیر تلگرام: @sjktamas

https://t.me/iranianLGBTQrights/10595

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1