24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Friday, 08 December 2017 17:58

گزارش و اخبار کوتاه از جنبش دفاع از حقوق رنگین کمانی ها(LGBTQIA+ ها) در هفته دوم آذرماه 1396

Written by

گزارش و اخبار کوتاه از جنبش دفاع از حقوق رنگین کمانی ها(LGBTQIA+ ها) در هفته دوم آذرماه 1396

1 - نمایش «آبی مایل به صورتی» درباره ترنسجندر ها در تهران به کارگردانی "ساناز بیان"روی صحنه است.
برای نگارش متن این نمایش با بیش از ۸۰ ترنس به صورت میدانی مصاحبه شده واین نمایش قصه همان آدم ها را روایت می کند. عاطفه رضوی،‌ نسیم ادبی، گیتی قاسمی، آناهیتا اقبال‌نژاد، بهنام شرفی، محمدهادی عطایی و امین میری امید سلیمی،‌ ملیکا پارسا در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین حمیدرضا آذرنگ گفتار متن نمایش را انجام می‌دهد. تغییر جنسیت، موضوعی که برای ناظران و شاهدان فقط یک داستان کنجکاوی‌برانگیز است اما برای خود افراد درگیربا آن در ایران، چیزی‌ست در حد فاجعه. مخاطبین در این تئاتر با چند روایت آشنا میشوند؛ زنی که مرد شده، مردی که زن شده، مردی که در آستانه عمل جراحی ست، مادری که فرزندش ترنس است وبیناجنسی ای که جراحی کرده و زن شده است. زیباترین نتیجه‌گیری این تئاتر این حقیقت است که ترنس‌ها نه بیمارهستند، نه ناقص و یا عجیب.
2- دهم آذرماه(اول دسامبر) روزجهانی مبارزه با ایدز بود.
هنوز علاج قطعی برای اچ آی وی-ایدز وجود ندارد. اما برای کنترل این ویروس داروهای مختلفی وجود دارد که به‌صورت ترکیبی به‌کار می‌روند. ویروس اچ‌آی‌وی معمولاً از طریق آزمایش خون یا بزاق دهان و آزمون حضور پادتن ضد ویروس ایدز تشخیص داده می‌شود. رای انتقال اچ‌آی‌وی باید خون، منی یا مایع واژنی آلوده به ویروس وارد بدن شود. تماس‌های معمولی مانند درآغوش‌گرفتن، بوسیدن، رقصیدن یا دست‌دادن با فرد مبتلا باعث انتقال بیماری نمی‌شود. هم‌چنین اچ‌آی‌وی از طریق هوا، آب یا نیش حشرات نیز انتقال نمی‌یابدهیچ‌کس نباید بر اساس وضعیت مثبت یا منفی بودن اچ‌آی‌وی / ایدز از حقوق انسانی خود محروم شود. بزرگسالان ترنسجندر ۴۹ برابر بیشتر از سایرین احتمال دارد که به اچ‌آی‌وی مبتلا باشند (آمار جهانی). بنابراین توجه ویژه به حق افراد ترنسجندر در دسترسی به بالاترین سطح بهداشت و درمان حائز اهمیت است.
3_انگلستان پرونده ۷۰٪ پناهجویان هم‌جنس‌گرا را مردود اعلام می‌کند، انگلستان پرونده ۷۰٪ پناهجویان هم‌جنس‌گرا را مردود اعلام می‌کند. بر طبق گزارش جدید وزارت داخله انگلستان از ۳۵۳۵ نفر درخواست‌دهنده پناهندگی در انگلستان بخاطر گرایش جنسی، تنها ۸۱۴ نفر پذیرفته شدند. و بیش از دو سوم آن‌ها رد شدند. از ورود پناهندگانی از کشورهای اوگاندا،‌ نیجریه و ایران جلوگیری به عمل آمد. پاکستان بنگلادش و نیجریه کشورهایی هستند که بیشترین درخواست پناهجویان رنگین کمانی ها دربریتانیا رابه علت آزار و اذیت دارند.
4- آتئیست‌‌ها بیشتر از دین‌داران، ترنسجندرها را می‌پذیرند.
نتایج نظرسنجی جدید موسسه تحقیقاتی پیو نشان می‌دهد که آتئیست‌ها(بی‌خدایان) و اگنوستیک‌ها(ندانم‌گرایان) بیش از افراد مذهبی هویت ترنسجندر سایرین را می‌پذیرند. ۸۴٪ مذهبیها اعتقاد داشته اند جنسیت فرد همان است که در زمان تولد تعیین می‌شود. در حالی که این میزان در میان آتئیست‌ها و اگنوستیک‌ها به ۲۹٪ سقوط می‌کند. از میان مسیحیان انجیلی سفیدپوست درمورداینکه آیا جامعه آمریکا در پذیرش افراد ترنسجندر زیاده‌روی کرده است؟ ۶۱٪ اعتقاد داشتند جامعه به بیراهه رفته و از میان آتئیست‌ها و اگنوستیک‌ها ۶۵٪ مخالف این گزاره بودند و اعتقاد داشتند زیاده‌روی صورت نگرفته است. ۳۴٪ مسیحیان ابراز داشتند که شخصا یک ترنسجندر می‌شناسند و ۵۰٪ آتئیست‌ها و اگنوستیک‌ها در زندگی شخصی خود با حداقل یک ترنسجندر آشنا هستند.

حضور ونظر شما برای ما امیدبخش وبسیارمهم است وازشما میخواهیم تا با پیوستن به کانال، مارو همراهی کنید ونظرات واخبار ومسائلی که فکرمیکنید بایدمطرح شوند رو با ما درمیان بگذارید.

مهران حمیدی از طرف تیم ادمینی کانال
کانال تلگرام: https://t.me/iranianLGBTQrights

 


پیامگیر تلگرام: @sjktamas

Add comment


Security code
Refresh

connect1