18February2018

سازمان جوانان کمونیست

Thursday, 03 September 2015 19:40

کتاب" از طرف او" اثر آلبا دسس پدس

Written by

تهیه و تنظیم از فرهاد صناعی.

 

مروری گذرا بر زندگی آلبا دسس پدس

آلبا دسس پدس، نویسنده ی فعال حقوق زنان و مبارزی شناخته شده علیه فاشیسم بوده که در زمینه های رمان نویسی، داستان کوتاه، روزنامه نگاری، نمایشنامه و فیلمنامه نویسی نیز فعالیت میکرده است. رمان "هیچ کس به گذشته بر نمی گردد Nessuno Torna Indietro" بر جسته ترین اثر وی به حساب می آید، که در سال 1938 به رشته تحریر در آمد و بیش از 150 هزار نسخه از این رمان  تا سال 1940، به فروش رفت. اما پس از چندی، این کتاب به بهانه ی عدم بازتاب و ترویج اخلاقیات فاشیستی! ممنوع الچاپ گردید!! آثار وی  در تقابل فاحشی با فاشیسم  قرار داشته و همین امر سبب دو مرتبه  به بند زندان کشاندن وی در طول حکومت فاشیستی موسیلینی گردید. به طور کلی رمان های دسس پدس،  تعارض مابین زیست خانوادگی و  اجتماعی زنان در جوامع تحت سیطره قوانین مردانه، فاشیسم و مذهب را روایت کرده وتمامی آثارش دارای درونمایه ی  فمنیستی می باشند.

 

یادداشتی بر  کتاب" از طرف او "

محوریت موضوع کتاب" از طرف او" در هم تنیده با زیست زنان در یک جامعه ی مرد سالار و  هم چنین جامعه فاشیسم زده است. دنیای مردانه ای که دسس پدس مقابل مخاطب قرار می دهد بیانگر ساختاری است که در آن  قواعد  مردانه بر زنان تحمیل شده و این فشار  تا حدی پیش رفته که زنان قادر به بروز وپرورش  استعداد های شان نمی باشند. علاوه بر این، محدودیت های زندگی زنان و اشتغال ایشان به کار بی پایان خانه داری، مانعی دو چندان بر سر  پرداخت و نیل زنان به علایق شان گشته است. این رمان زنانه ترین اثر  آلبا دسس پدس به حساب می آید.

شرایط تاریخی/ اجتماعی این رمان، روایت گر مختصات سیاسی/ فرهنگی کشور ایتالیا در مقطع جنگ جهانی دوم است؛ برهه ای که مقارن با عروج و تحمیل فاشیسم بر جامعه ی ایتالیا محسوب می شود. در این دوره، حکومت فاشیستی کلیه حقوق و آزادی‌های دموکراتیک را در کشور از بین برده و سیاست های  خود را غالبا در لفافه‌ای از تئوری‌ها و تبلیغات مبتنی بر تعصبات ملی و نژادی به جامعه دیکته می کند.

ساختار داستان، اعترافی است طولانی که آلساندرا برای توضیح دلایل قتل شوهرش، فرانچسکو مینلی، نوشته است. نویسنده فضای داستان را به گونه ای طراحی کرده است که بخش اعظم آن در محیط های خانگی و به خصوص آشپزخانه می گذرد. نویسنده تلاش می کند که دشواری های کار خانگی را با جزئیات به تصویر بکشد.

 از همان ابتدای داستان با آلساندرائی رو به رو هستیم که دوآلیته ی شخصیت او توجه را به خود جلب می کند؛ هویت آلساندرا یک دوجنسی نمادین است که هر دو قطب زنانه و مردانه را در رفتارهایش بروز می دهد و این دوگانه به سادگی توجه مخاطب را به خود جلب می کند. آلساندرا متفاوت از اغلب افراد پیرامونش، درک و احساس می کند و  قادر به ایفای نقش در قالب های سنتی زنانه نیست. او شاهد  تقابل و گاه بروز تضاد میان دو قطب  زنانه و مردانه، نه تنها در خود،  بلکه در جامعه نیز می باشد.

 دسس پدس در پاسخ به این تضاد موجود، بر خلاف بسیاری از رمان های فمینیستی که راه حل "موج دوم فمینیسم" را دنبال می کردند، تلاشی ندارد که رفتار های مردانه را معیار قرار دهد و سپس رفتار های زنان را بر مبنای آن بازسازی کند. او هم چون فمینیست های موج سوم، زنانگی را ارج می نهد و در پی نفی و تغییر آن نیست. بر همین مبناست که در این رمان،  صفت" احساساتی" به سادگی  به زنان نسبت داده می شود. سوالی که مطرح می شود این است که زنان چگونه این مشکلات را در جامعه ای مرد سالار تحمل  می کنند و چه مکانیزم هایی جهت انقیاد زنان در جامعه ای مرد سالار و فاشیسم زده وجود دارد؟

 از منظر آلبا دسس پدس،  مذهب و ترویج ایمان مذهبی در این زمینه نقش اساسی را برعهده دارد. در سراسر داستان این زنان هستند که با چهره ای مذهبی به نمایش در آمده اند. در کتاب صحبت از راهبه ها، سیستا خدمتکار خانه، مادربزرگ و عمه های آلساندرا است که مراسم مذهبی جزئی از زندگیشان است و با این استراتژی با ناکامی های زندگی مواجه می شدند. نکته قابل توجه آنست که دو شخصیت زن داستان - آلساندرا و الئونورا-  هیچ یک دارای وجهه ای مذهبی نمی باشند.

در همین راستا، نکته ی قابل تامل جامعه شناسی سیاسی شرایطی که داستان در آن رقم می خورد، اینست که حکومت فاشیستی موسیلینی اولین حکومت در تاریخ مدرن ایتالیاست که توسط واتیکان به رسمیت شناخته شده است. در آن مقطع، سیاست های کلیسا و رژیم فاشیستی در زمینه جنسیت، خانواده ، آموزش و پرورش هم خوان و هم افزای  یکدیگر می باشند. به عنوان مثال، تفکر کاتولیکی با اغراق در نقش خانواده، تقدس ازدواج و ترویج  نقش های سنتی درون خانوادگی برای زنان، موید و موکد سیاست های فاشیستی در زمینه فرودستی زنان در تمامی جوانب اجتماعی بوده است(Pickering-Iazzi, 1995). دسس پدس ،تصویری گویا و روشن از اتحاد شوم کلیسا و حکومت فاشیستی ارائه می دهد.

 تن دادن به قالب موجود نهاد خانواده، استراتژی دومی است که اکثر زنان رمان دسس پدس برای مواجهه با ناکامی ها، پیش روی خود می بینند. نقش های سنتی زنان در خانواده و تلاش کلیسا و حکومت فاشیستی برای حفظ نهادسنتی خانواده، سبب مسخ زنان در چارچوب خانواده و پناه بردن شان به خانواده، برای فراموشی ناکامی هایشان در زندگی اجتماعی می باشد. به گونه ای که از منظر دسس پدس، ازدواج سرآغازی بر پایان روزهای عاشقانه و آغازی برای زنده به گور شدن زنان در آشپز خانه است و این مسئله با فرزندآوری افزایش می یابد. بر این اساس می توان  به نگرش نقادانه  ی نویسنده  نسبت به  نهاد خانواده ی موجود و فرزندآوری در چارچوب آن پی برد. به بیان دیگر، این امر نزد دسس پدس  انعکاس  آموزه ی فمینیستی  است که  رابطه جنسی و عشق را دو مقوله جداگانه می داند.

 دیگر انگاره های سازنده چارچوب جامعه شناختی کتاب را شامل نقد مرد سالاری و فرودستی زنان، خشونت علیه زنان، خانه داری، مادرانگی، شی انگاری زن، زنانگی و تقابلش با مردانگی، و هم چنین آموزه های فمینیسم پیرامون "تجربه های زنانه" (مختص زنان) است.

این رمان در  ایران توسط انتشارات آگه  با ترجمه بهمن فرزانه  منتشر گشته و در حال حاضر چاپ دوازدهم این کتاب در بازار  کتاب ایران موجود است. آشنایی مترجم این کتاب با سایر آثار دسس پدس و ادبیات داستانی وی، سبب ارائه برگردانی روان و منسجم از این رمان به زبان فارسی گشته است.

لینک دانلود نسخه "پی دی اف" کتاب "از طرف او"  در اینترنت موجود است.

Add comment


Security code
Refresh

connect1