18February2018

سازمان جوانان کمونیست

Wednesday, 12 August 2015 14:39

معرفی کتاب جامعه ی مصرفی اثر ژان بودریار!

Written by

در جامعه سرمایه داری معاصر، ازیک سو با فرایند روزافزون کالایی شدن همه چیز ،و از سوی دیگر با افزایش میل به خرید و مصرف کالاها مواجه ایم،در همین راستا ،بحث چگونگی شگل گیری رفتارهای مصرفی مان و انتخاب کالاهایمان ، محور بسیاری از نظریات جامعه شناختی و اقتصادی، و مورد توجه اکثر نظریه پردازان قرار گرفته است.

امروزه تمامی کالاها ،در زبان مصرفی، کد گذاری شده و مصرف کالاها دربردارنده ی معناهای مشخص و متفاوتی است و به مصرف کنندگان آنها،سطوح مختلفی از منزلت های اجتماعی را اعطا میکند.لذا خرید و مصرف کالاهای مختلف، به مثابه ابزاری برای انتقال معنا ، علامت دهی شان و منزلت اجتماعی و حتی نمایش فانتزی های افراد عمل می کند.

همزمان با گسترش از خودبیگانگی در جامعه سرمایه داری،انسانها شی واره شدند و کالاها شخصیت واره، لذا ما از طریق خرید و مصرف کالاها تشخص یافته و کسب هویت می کنیم. این امر تا آنجا پیش می رود ،که نه تنها از طریق آنچه افراد مصرف می کنند، بلکه برپایه آنچه دور می ریزند ، می توان به رمزگشایی هویتشان پرداخت.

براین اساس، حکایت اسطوه های عرصه تولید ، جای خود را به روایت پر شور قهرمانان مصرف داده است ؛ همان چیزی که هر روزه دررسانه های جمعی، برنامه های تلویزیونی و ببیلبردهای تبلیغاتی شاهدش هستیم. و تبلیغات،مد،برند،فروشگاههای زنجیره ای و غیره دورهای باطلی از نیازهای متعدد و متفاوت  را ایجاد و بازتولید می کنند.

نمود این عطش سیری ناپذیر مصرف کالاها را در مواجه روزمره مان با انسان های همه چیز خواری تجربه می کنیم، که حتی سلیقه های زیبایی شناختی شان ،تحت سیطره ی این شرایط تغییر کرده و دیگر هارمونی میان رنگ ها معیار ست کردن کفش ، پیراهن و شلوار نیست ،در عوض،این همخوانی و یکسانی برند پوشاک و تکنولوژِهای مصرفی مان است که جایگزین معیارهای زیبایی شناختی شده و حتی معیاری جهت سنجش سودمندی و کارایی کالاها گشته است.

این شرایط بر آمده از نظامی است که پیش از آن که به شما، به مثابه یک انسان بنگرد، شما را در قامت نیروی کار در روند تولید و یا مصرف کننده در بازار   می بیند، و لذا ایجاد تقاضا در بازار، سود صاحبان سرمایه و در نهایت ، بازتولید نظام اقتصادی - اجتماعی موجود را، علّت  چنین پدیده ای باید به حساب آورد.

بن مایه مطالبی که مطرح شد ، بر گرفته از کتاب "جامعه مصرفی" نوشته" ژان بودریار"،جامعه شناس و نظریه پرداز معاصر فرانسوی است که با برگردانی منسجم  از "پیروز ایزدی"، توسط" انتشارات ثالث" در ایران منتشر و دربازار کتاب ایران موجود است.کتاب "جامعه مصرفی؛ اسطوره ها و ساختارها" از مهم ترین آثار ژان  بودریار است . وی ،در دوره ی جوانی مارکسیست بوده، و به عنوان متفکری با گرایش چپ ، اثر  نقش تبلیغات در نظام سرمایه داری را بررسی می کند ،وی معتقد است تبلیغات در چنین نظام هایی به معنای ایجاد احساس نیاز کاذب به یک کالاست. ،این نیاز به معنای مصرف بیش تر و تولید بیشتر است.

به بیان تخصصی تر برای علاقه مندان به جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی؛ بودریار در این اثر به نظریه ی ارزش مارکس و بن انگاره های اقتصادی مارکسیسم ،انتقاداتی مطرح کرده و در نهایت با خروج از دوگانه ی ارزش مصرفی و ارزش مبادله ای، از ارزش نمادین و ارزش نشانه ای در جامعه ی معاصر سخن به میان می آورد،و شکل غالب ارزش کالاها در جامعه ی امروزی را درهم تنیده با ارزش نشانه ای می داند و بر این اساس پیرامون وجود زبان مصرفی بحث می کند.علاوه بر این،مفاهیمی نظیر "سه سطح وانموده"،"حاد واقعیت"،"فروپاشی(انفجار) درون" را جهت تبیین جامعه ی مصرفی به کار برده که جهت اطلاع از مفهوم این عبارات  و بسیاری بن انگاره های نو، ملموس و کاربردی پیرامون مصرف و رفتار مصرفی مان، مطالعه ی این کتاب را به همه ی علاقه مندان پیشنهاد میکنم.

 

شما هم مثل همیشه میتونین اخبار، گزارشات و نظرات خودتون رو با ما درمیون بذارید. راه های تماس ما از طریق وایبر، تلگرام، لاین، واتس آپ با شماره 0046739681438 هست. یا اینکه با ایمیلThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. نظراتتون رو برامون بفرستید.

 راه های دیگر تماس:

اسکایپ: javanan.tamas

گوگل پلاس: http://goo.gl/sr55q3

اینستاگرام: javanan.komonist

توئیتر: javanankomonist@

 

تهیه و تنظیم از ساعی.

Add comment


Security code
Refresh

connect1