18February2018

سازمان جوانان کمونیست

Wednesday, 25 January 2017 18:52

شیوع خون بازی در بین دختران نوجوان، یک آسیب اجتماعی پنهان

Written by

شیوع خون بازی در بین دختران نوجوان، یک آسیب اجتماعی پنهان 


در فیلمی که این روزها در فضاهای مجازی دست به دست می شود، تصاویری از دستان دختران دانش آموزی را نشان می دهد که اقدام به خودزنی کرده اند. که این خودزنی تحت عنوان خون بازی بین آنها رایج شده است.
در ابتدا خوب است که تعریفی از این آسیب اجتماعی داشته باشیم. خودزنی نوعی اختلال روانی است که فرد در آن به شیوه های مختلف به خود آسیب می رساند. مانند کندن موی سر، سوزاندن بدن، کوبیدن سر به جایی و یا بریدن یا خراش انداختن روی بدن با هر نوع شی تیزی مانند تیغ که این نوع در نوجوانان در سالهای اخیر رواج بیشتری پیدا کرده است.
تیغ زنی در نوجوانان و به خصوص دختران 13 تا 19 ساله بیشتر دیده می شود. سال هایی که نوجوانان بیشتر وقت خود را در مدرسه (راهنمایی و دبیرستان) و در جمع دوستان سپری می کنند. سال هایی حساس و بحرانی که نوجوانان به دنبال هویت خود و تعریفی از حضور خود در جامعه می باشند.


پیدا نکردن هویت یکی از دلایل این نوع آسیب رسانی به خود در این دسته از افراد در سالهای اخیر می باشد. وجود ماهواره و اینترنت دریچه ایست به دنیای خارج، و نوجوانان با مقایسه ی شرایط و زندگی خود با هم سالان خود در دیگر کشورها، دچار دوگانگی بیشتری می شوند. تعلیم و تربیت خانواده، مدرسه، جامعه و رسانه های عمومی (رادیو و تلویزیون) با یکدیگر در تناقض است و این باعث می شود که آنها تعریف مشخصی از خودشان، زندگی و اینکه درجامعه چه رسالتی دارند، نداشته باشند. الگو های آموزشی در خانواده ، مدارس و جامعه درتضاد یکدیگرند و این تضاد از اختلاف فرهنگی بین جامعه و حاکمیت ناشی می شود. روندی که جامعه ایران از سنت گرایی به مدرنیسم طی میکند هم این نوجوانان را تحت تاثیر قرار میدهد.
فشارهای مذهبی وارده و محدود کننده روی دختران بخصوص در مدارس و فشار غیر قابل تحمل حجاب اجباری یکی از دلایل خودزنی است که ریشه آن در قوانین و اجرای آن توسط نظام آموزشی است. نوجوانان و دانش آموزان بیشترین وقت خود را در مدارس سپری می کنند و سیستم آموزش و پرورش کشور نه تنها فاقد بخش پرورشی و تنها بر پایه آموزش است بلکه اطلاعاتی که از طریق دروس دینی و قرآن در اختیار دانش آموز قرار می‌دهد بیشتر باعث اختلال در تعریف شخصی آن ها می شود. از طرفی اجبار بر رعایت و عمل به واجبات دینی مزید بر علت می شود.
سرکوب نیازهای جنسی یکی دیگر از دلایل خودزنی دختران است. تامین نشدن نیاز های جنسی دختران که نیاز طبیعی هر انسان است، به دلیل تابوهای سنتی و فرهنگسازی که ریشه در قوانین اسلامی دارد نیز مزید بر علتی است برای روی آوردن به این تخلیه روحی. چرا که خیلی از این دختران مجبور به خفه کردن این نیاز می شوند و گروهی دیگر نیز دچار بلاتکلیفی در روابط جنسی خود با جنس مخالف و همجنس خود و حتی در خودارضائی هستند. به علاوه اینکه سرکوب جنسی بستری برای سوء استفاده جنسی را هم فراهم میکند و این دختران از خطر سوء استفاده جنسی در امان نیستند.
یکی از دیگر از دلایل بوجود آمدن این معضل اجتماعی فشار درسی بسیار بالا بخصوص در مقاطع دبیرستانی و عدم وجود آینده روشن برای جوانان است که باعث بوجود آمدن یک سرخوردگی از زندگی و خشمی عمیق در آنها میشود.
در مواردی هم مشکلات اقتصادی خانواده ها و عدم توانایی آنان در تامین نیازهای مالی، فرهنگی و اجتماعی است که فرد را در موقعیت آسیب رسانی به خود قرار میدهد.
با وجود این آسیب اجتماعی هیچ گونه کار روانشناختی قابل توجهی روی دانش آموزان در نظام آموزشی کنونی انجام نمی‌گیرد. حتی در بعضی موارد دیده شده است که مسولان مدرسه با وجود آگاهی به مشکل در برخی دانش آموزان از کنار آن عبور کرده و یا آن دانش آموز را اخراج کرده اند. و چون هیچ نهاد و سازمان حمایت کننده ای از این نوجونان وجود ندارد و راه حلی برای رفع دلایل اینگونه آسیب دیدگی اجتماعی وجود ندارد، تیغ زنی بر روی دستان می رود که به یک معضل جدی و نگران کننده تبدیل شود.
اینگونه خشونت علیه خود جواب و راه حلی برای این مشکلات نیست اما این دختران این عمل را نوعی راه حل می دانند چرا که دردی که توسط تیغ ایجاد می شود از دردی که فرد در خود احساس می کند بیشتر بوده و بر آن غلبه می کند.


برای رفع این معضل اجتماعی در وهله اول باید به دولت، نهاد ها و سازمان های دولتی و حکومتی هشدار و اخطار داد و آنها را موظف به حل این بحران نمود. فشار گذاشتن روی وزارت آموزش و پرورش باید در دستور کار فعالان اجتماعی قرار بگیرد. درسمینارها و کنفرانس ها بخصوص در مراکز آموزشی این موضوع باید به یک گفتمان جدی تبدیل شود و دستگاههای حاکم موظفند برای حذف این بحران اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهند. مسولان مدرسه موظف هستند با معرفی و مراجعه این افراد به مشاور آنان را یاری دهند که بخشی از انگیزه آسیب رسانی به خود در آنها کاهش یابد. چرا که گاهی این افراد تنها نیاز به شنیده شدن دارند. کلاس ها و زنگ های مشاوره ای، فرهنگی و تربیتی طبق آخرین آموزش های بین المللی باید در مدارس در کنار انجام فعالیت های ورزشی برای تخلیه روحی و روانی دانش آموزان ایجاد شود. همچنین در رسانه های عمومی بخصوص صدا و سیما باید به این موضوع به عنوان یک معضل اجتماعی پرداخته شود. از خانواده ها هم انتظار می رود درک بیشتری نسبت به این نوجونان انجام بدهند چراکه نوجوانان در این سن نیاز بیشتری به توجه و تایید از گروه بزرگسالان دارند. 


تهیه و تنظیم صدف صمدی
3بهمن 1395


نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1