24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Monday, 26 June 2017 00:52

طرح #کارآموزی و #کارورزی جذابیتی برای #جوانان و دانشجویان در استان سیستان و بلوچستان ندارد.

Written by

طی تحقیقات انجام گرفته طرح #کارآموزی و #کارورزی که ماهیانه به یک کارآموز ۳۱۰ هزار تومان مزد می‌دهد در استان سیستان و بلوچستان که جوانان از مشاغل کاذب و پرخطری مانند سوخت‌بری، درآمد دارند، قابل اجرا نیست. آنها سودای درآمد بیشتر را به درامد با شرایط این طرح ترجیح می‌دهند.
حتی محمد گل بامری (عضو هیات مدیره کانون شورای کار سیستان و بلوچستان)، با اشاره به مطرح شدن طرح‌های کارآموزی و مهارت‌آموزی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خاطرنشان کرد: همواره چنین طرح‌هایی در مقاطع مختلف تحصیلی برای ارتقای سطح دانش و فن‌آموزی مطرح شده بود ولی اجرای آنها تاکنون نتیجه‌ مثبتی دربرنداشته‌است.
وی با یادآوری این مطلب که به موجب فصل پنجم از قانون کنونی کار، سازمان فنی و حرفه‌ای متولی مهارت‌آموزی به نیروی کار در کشور است، افزود: این سوال پیش می‌آید که ما تاکنون چه استفاده‌ای از این سازمان کرده‌ایم؟
در همین رابطه فعال کارگری با مطرح کردن عدم وجود نظارت بر طرح‌هایی مانند کارآموزی و مهارت‌آموزی، گفت: تنها مطرح کردن چنین طرح‌هایی برای حل مشکل #بیکاری کفایت نمی‌کند.
اوبا انتقاد از مبلغ حقوق ماهیانه شرکت‌کنندگان در طرح‌ کارآموزی پرداخت و افزود: مشخص نیست که مسئولان برچه اساسی مبلغ ۳۱۰ هزار تومان را برای مزد ماهیانه درنظر گرفته‌اند. یک فرد فارغ‌التحصیل چگونه می‌تواند با این پول امرار معاش کند؟ او اگر بخواهد فقط نان و پنیر و آب بخورد و پول برق و گاز را بپردازد؛ باید بیشتر از این‌ها درآمد داشته باشد.
گل بامری درمورد عدم وجود انگیزه در بین جوانان برای شرکت در طرح کارآموزی در بسیاری از مناطق ادامه داد: در سیستان و بلوچستان جوانان تحصیل کرده بسیاری هستند که به دلیل بیکاری، در محدوده مرزی به سوخت‌بَری مشغولند. حرفه سوخت‌بری در سیستان و بلوچستان به اندازه حرفه #کولبری خطرناک است و تا امروز بسیاری از جوانان این منطقه در حوادث مربوط به جابه‌جا کردن سوخت جان خود را از دست داده‌اند اما بعید است که اجرای طرح‌های مانند کارورزی و مهارت‌آموزی بتواند مردم را از انجام چنین حرفه‌ای بازدارد.
او در توجیه علت استقبال بیکاران بلوچستان از انجام حرفه کاذب سوخت‌بری، به کسب درآمد نسبتا بالای این حرفه اشاره کرد و گفت: اگرچه ریسک این حرفه زیاد وخطرناک است اما سوخت‌بران به صورت میانگین در هر روز گاه تا سیصد هزار تومان درآمد دارند که این مبلغ برابر با مزد ماهیانه یک کارگر شرکت کننده در طرح کارآموزی است.
بامری با طرح یک سوال ادامه داد: چه کسی می‌تواند این درآمد در ماه را با ۳۱۰ هزار تومان تعویض کند؟ آنهم در شرایطی که هیچ تضمینی برای استخدام، بیمه و ادامه همکاری وجود ندارد.
او با اشاره به خطراتی که سوخت‌بران را تهدید می‌کند، گفت: سوخت‌بران در زمان کار همواره مورد تهدید خطرات بسیاری هستند و ممکن است در این راه جان خودشان را از دست بدهند. درآمد این کار آنقدر هست که حتی درگیری با ماموران انتظامی، تصادف در جاده، مرگ و ... هم نمی‌تواند آنها را از این کار بازدارد.
وی در همین خصوص ادامه داد: هیچکس سوخت‌بری را به فعالیت در رشته مرتبط با تحصیلات دانشگاهی ترجیح نمیدهد. متاسفانه سیستم کار دچار مشکل است. از کارگر روزی هشت تا ده ساعت کار می‌خواهند بدون در نظر گرفتن اضافه کار و حق بیمه و پس از آن در آخر هر ماه با منت و فلاکت به او مزد پرداخت می‌کنند که این زیبنده شخصیت فردی #کارگران نیست.
او در پایان به وضعیت کار در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: جوانان در این استان می‌خواهند مشغول به کار شوند و آبرومندانه زندگی کنند. آنها می‌خواهند به‌جای سوخت‌بری و درگیری‌ها هر روز، صبح ها سر کار بروند ولی به دلیل مشکلات موجود این رویا دور از انتظار آنهاست.

اخبار و فعالیتهای دانشگاه خودتان را برای ما ارسال کنید:

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرام دانشگاه سنگر آزادی و برابری @uniiran
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
اسکایپ: javanan.tamas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Add comment


Security code
Refresh

connect1