18January2018

سازمان جوانان کمونیست

Tuesday, 31 January 2017 00:51

از لذت زنانه تا خیزش یک میلیاردی برای انقلاب زنانه

Written by

از لذت زنانه تا خیزش یک میلیاردی برای انقلاب زنانه

"یه چیزی وسط پاهامه. نمیدونم چیه. نمیدونم کجاست. دستش نمیزنم. نه حالا، نه هیچ وقت. از اون وقت، دیگه نه."

مونولوگی از نمایشنامه تک گویی واژن,نویسنده ایوانسلر.

ایوانسلر نویسنده و فمینیست آمریکایی ست که رمان پر طرفدار "تک گویی واژن" را نوشته است. در این کتاب او با 200 زن مختلف راجع به تجربیات مختلف زنانه مثل تجاوز، ختنه، ارگاسم، خودارضایی، همجنسگرایی و... صحبت کرده است.  این کتاب به شکل نمایشنامه ای ست که شامل چند اپیزود است که در بیش از 120 کشور دنیا به اجرا درآمده است و به 45 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. هر ساله تک گویی هایی به آن افزوده می شود. به طور مثال بخش "برقع" که به وضعیت زنان افغان در زمان طالبان می پردازد به تازگی به آن اضافه شده است. یکی از گروه های ایرانی که هرساله این نمایش را اجرا می کنند گروه "اگزیت" نام دارد. تک گویی های واژن تحت عنوان نمایش "یک خاطره، یک مونولوگ، یک فریاد، یک نیایش" به کارگردانی مهرداد خامنه ای هم در ایران اجرا شده است.

ایو انسلر موفق به برقراری کمپین و سپس سازمانی به نام V-day  شد که منظور از V کلمه واژن است. این کمپین در 2011 "شهر شادی" را برای حمایت از بازماندگان خشونت جنسی احداث کرد. ایوانسلردر 2012 روز 14 فوریه که مصادف با روز ولنتاین روز عشق است و مصادف با پنجمین سالگرد روز واژن یا V-day این روز را روز "خیزش یک میلیاردی" نامید. و طی یک فراخوان جهانی از یک میلیارد زن خواست در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان یک رقص دسته جمعی با آهنگ "زنجیرها را بشکنید"، راه پیمایی، تجمعات و سخنرانی ترتیب بدهند تا هرساله یادآوری برای مبارزه با خشونت علیه زنان باشد.  V-dayیک جنبش جهانی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان است. این جنبش هر ساله طرفداران بیشتری را به خود جذب میکند و با تظاهرات رقص و پایکوبی همراه است.

ایوانسلر موفق شد در سال 2013 هم در روز خیزش یک میلیاردی تظاهرات ها و فعالیت های مختلفی در سراسر جهان سازماندهی کند. 14 فوریه سال 2014 "خیزش یک میلیاردی برای عدالت" نامگذاری شد و سال 2015 این خیزش یک میلیاردی برای یک "انقلاب" ترتیب داده شد. سال 2016 روز 14 فوریه تا 8مارس "روز جهانی زن" با تمام قوا به سوی یک انقلاب، انقلابی که رنگ و بوی زنانه دارد وبه دنبال هویت مستقل و برابر و آزاد برای زنان تعیین گردید. امسال 2017 نیز همانند هرسال این روز تم مشخصی دارد و آن نیز "انقلاب و همبستگی در مبارزه با استثمار زنان" است. این روز بسته به وضعیت فعلی در جهان هر سال شعارهایی در این رابطه تعیین میکند تا پیروزی انقلاب زنانه هرچه زودتر محقق شود و خشونت علیه زنان در جای جای جهان پایان یابد. این جنبش همراه با رقص و پایکوبی است که به گفته ایوانسلر "رقص ما را به هم پیوند میدهد تا فراتر برویم و از این رو محور خیزش یک میلیاردی قرار گرفته است". تا به حال زنان و حتی مردان زیادی برای حمایت از این سازمان و این روز و برای مبارزه با خشونت علیه زنان در آکسیون های مختلف و راه پیمایی ها و تجمعات گوناگونی شرکت کردند.

انقلاب زنانه نیز طی سال های گذشته فراخوان دعوت به این "خیزش یک میلیاردی" علیه نابرابری و ستم بر زن را داده است. و هرساله با ایجاد ایونت ها و تهیه برنامه های تلویزیونی در راستای سازماندهی اجتماعی و دعوت به فعالیت های مختلف در ایران و دیگر نقاط جهان ونیز رقص های دسته جمعی با ترانه مختص همین خیزش؛ "برخیز، برقص، برخیز و مبارزه کن" در این جنبش نقش آفرینی کرده است. این روز فرصتی ست برای پیش برد انقلاب؛ یک انقلاب زنانه؛ انقلابی که در آن بر مطالبه برای آزادی از هرگونه ستم بر زن و دنیای عاری از هرگونه خشونت تاکید می شود. انقلابی برای برقراری قوانین سکولار و برابری بین زنان و مردان در جامعه. بیایید به پا خیزیم و مبارزه بکنیم و نگذاریم زن بودن ما دلیلی برای بی حقوقی ما باشد بلکه دلیلی برای لذت بردنمان باشد. برای زن بودن و لذت بردن از آن باید مبارزه کرد. روز 14 فوریه فرصت مناسبی است برای پیوستن به این جنبش جهانی و انجام فعالیت های مختلف در سطح جهان برای تاکید بر مطالبات جنبش نوین رهایی زنان و تقویت انقلاب زنانه.

شیرین نیک افکار

26 دی 1395

 

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1