18February2018

سازمان جوانان کمونیست

Wednesday, 21 December 2016 04:22

آقای روحانی ما زنان به حقوق شهروندی خود آشنا هستیم، شما بایستی جواب بیحقوقی های زنان را بدهید!

Written by


آقای روحانی ما زنان به حقوق شهروندی خود آشنا هستیم، شما بایستی جواب بیحقوقی های زنان را بدهید!

شیرین شمس-
آقای روحانی! شمایی که امروز از منشور حقوق شهروندی پرده برداری میکنید دیگر باید خوب بدانید که قریب به چهار دهه است که ما زنان در ایران یکی از بدترین شرایط تاریخی یک جامعه انسانی را تحت حاکمیتی تجربه می کنیم که اکنون خود شما در رأس آن قرار دارید. این تجربه های تلخ و مشقت بار زن بودن نه به دلیل عدم آشنایی با حق و حقوق شهروندی، بلکه به دلیل بیحقوقی های قانونی، دولتی و قضایی تحمیل شده بر ما زنان بوده است. به دلیل زن بودن و برای زن ماندن، انواع و اقسام بیحقوقی ها، تحقیرها و سرکوب ها توسط حاکمیت کنونی که خود شما جزء لاینفک آن هستید به ما تحمیل شده است.
بله آقای روحانی! شما خودتان جزء لاینفک این حاکمیت زن ستیز هستید و از عاملین و آمرینی هستید که همه حقوق شهروندی زنان را در گرو گرفته است. شما خود جزء افرادی هستید که باید در دادگاههای بین المللی به دلیل دست داشتن در نابودی زندگی میلیونها زن و قربانی کردن بخش عظیمی از جامعه ایران پاسخگو باشید!
آقای روحانی! ژست های دموکراتیک شما و آشتی طلبانه شهروندان و حاکمیت، برای ما دیگر کهنه، پوسیده و ناکارآمد است. ما می دانیم که این ژست ها صرفا در جهات حفظ منافع خودتان، منافع حاکمیت اسلامی و تداوم بخشی به آن است.
آقای روحانی! ما زنان به حقوق شهروندی خود و اتفاقا طبق قوانین سکولار، برابر، جهانشمول و طبق آخرین دستاوردهای بشری نه تنها آشنا هستیم، بلکه مبارزه برای باز پس گیری آنها از دست حاکمیت و قوانین زن ستیز اسلامی را در زندگی روزمره خود گنجانده ایم.
آقای روحانی! از این فرصت استفاده کرده و یکبار دیگر حق شهروندی زنان که امروز از آن تحت عنوان پلتفرم جنش نوین رهایی زن و تاکیدی بر مطالبات بر حق زنان با رویکردی انقلابی در عرصه زنان یاد می شود را اعلام می دارم؛
لذا این شمایید که باید در ازای بیحقوقی های قانونی، دولتی و قضائی زنان جواب پس دهید!
*لغو کامل همه قوانین مذهبی و مردسالار از قانون اساسی.
*لغو کامل حجاب اجباری.
*لغو کامل تفکیک جنسیتی در همه سطوح جامعه از وسائل نقلیه تا مدارس و دانشگاهها.
*برابری بی قید و شرط زن و مرد در سطح حقوق فردی و اجتماعی، در سطح فعالیتهای سیاسی، اداری، اقتصادی و قضائی هم در انتخابات و هم در واگذاری پست و مقام.
*شرایط تحصیلی برابر.
*برابری در فرصت های شغلی و همه قوانین کار و بیمه اجتماعی و نیز دستمزد برابر برای کار مشابه با ملاحظات قانونی دوران بارداری و زایمان زنان.
*برابری کامل در قوانین خانواده اعم از برابری در سرپرستی و مدیریت همه امور مربوط به کار خانگی، فرزندان، دارائی ها و برابری در ارث، و دیگر اموری که بصورت مشترک به زن و مرد مربوط می شود. به عبارتی لغو کامل همه امتیازاتی که تحت عنوان سرپرست خانواده به مرد داده شده است.
*برخورداری از حق برابر برای طلاق و حضانت کودکان در صورت جدائی برای زن و مرد.
*لغو قانون چند همسری و نیز لغو قانون صیغه نه فقط برای مردان متاهل، بلکه لغو کلی قانون صیغه در هر سطحی.
* وضع قوانین حمایت کننده از زنان و اعمال مجازات قانونی برای هر نوع اعمال خشونت، آزار جسمی و روانی، تحقیر و اعمال محدودیت علیه زنان در هر زمینه ای و بنا به هر دلیلی اعم از مذهبی، سنتی، مردسالار و ناموسی.
*لغو هر گونه نابرابری که تحت عنوان ناموس بر زن اعمال شده و ممنوعیت استفاده از الفاظی چون دوشیزه، بانو و خواهر که زن را مشخصا با توجه به موقعیت و ارتباطی که با مرد دارد تعریف می کند.
*لغو ممنوعیت سفر و اقامت زنان به تنهایی.
*به رسمیت شناختن زن به عنوان یک انسان با هویت مستقل و آزاد بر تصمیم گیری بر نحوه پوشش، سبک زندگی و ارتباطات اجتماعی، فردی و شخصی اعم از عاطفی و جنسی بدون دخالت هر نوع شخص حقیقی و حقوقی.
شیرین شمس
۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶


انتشار در وبسایت: صدف صمدی

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

Add comment


Security code
Refresh

connect1