24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Wednesday, 07 December 2016 19:06

طبقات و جنبش های سیاسی موجود در آن، نقاط ضعف و قوتها آنها!

Written by

"طبیعتا هر میزان که جنبش های سیاسی و طبقاتی در یک جامعه به شکلی پویا و فعال در حال مبارزه و گسترش باشند و طیف وسیعی از جامعه را با خود همراه کنند،مشخصا آن جامعه به سوی آرمان های انسانی و مدرن گام خواهد برداشت و اینگونه می توان خواست و مطالبات این جنبش های سیاسی و طبقاتی را ابراز کرد و برای محقق شدن و رسیدن به این خواست ها به پیش رفت و به صورت متشکل و سازمانده در مقابل قوانین پوسیده و ارتجاعی حاکم ایستاد و تا به عقب راندن قوانین و شریعه اسلامی و ضد انسانی،از تلاش و مبارزه باز ناایستاد."

فضای سیاسی ایران چه در گذشته و چه در حال حاضر،شاهد رویدادها و حوادث گوناگونی بوده است.
هم اکنون فضای سیاسی ایران و جنبش های سیاسی درون این جامعه،پویاتر و فعال تر از گذشته عرض اندام کرده و تجمعات و اعتراضات طبقات و جنبش های سیاسی موجود، شکلی عظیم و گسترده تر از دورهای قبل به خود گرفته اند.

اکنون ما شاهد هستیم که جنبش کارگری،جنبش زنان،جنبش جوانان و دانشجویان،فعالین زیست محیطی،جنبش ضد دین و سایر بخش های مبارزاتی و طبقاتی جامعه ایران، در مقابل قوانین و شریعه ارتجاعی جمهوری اسلامی به مانند دیواری انسانی و عظیم در تقابل هستند.

با توجه به تمامی دستگاه ها و نهادهای سرکوب جمهوری اسلامی و با نگاهی به آمار اعدام،شکنجه و زندانی کردن فعالین جنبش ها و بخش های مختلف آن از سوی جمهوری اسلامی،اما کماکان این جنبش های سیاسی موجود در جامعه ایران از مبارزه و فعالیت متوقف نشده و بلکه بر خلاف میل حاکمیت،پیشروتر - فعال تر و گسترده تر از قبل شده اند.

مهم ترین و اصلی ترین نقطه ضعف این جنبش های سیاسی و طبقاتی دست کم در طول نزدیک به چهار دهه اخیر،عدم هماهنگی و متشکل نبودن آنها بوده است. به این معنا که هر گاه یکی از این جنبش ها برای ابراز مطالبات و خواسته های خود پا به میدان گذاشته و دست به اعتراض و تحصن زده است،دیگر بخش ها و جنبش های سیاسی موجود در جامعه متاسفانه آنگونه از خواسته ها و اعتراضات دیگری به معنای واقع پشتیبانی و حمایت به عمل نیاورده است.

جنبش های سیاسی و طبقه های مبارزاتی مختلف موجود در جامعه هیچگاه در طول این 38 سال به صورت گسترده و یک شکل حول اهداف مشخص متشکل و سازماندهی نشده اند.
اما نقطه عطفی که اکنون در فضای سیاسی ایران بوجود آمده و در طول حداقل چند سال گذشته شاهد آن بوده ایم،در کنار یکدیگر ایستادن این جنبش ها در تحصن ها و اعتراضات مختلف بوده است که نمونه ی بارز آن تجمع کارگران و نمایندگان سندیکاهای کارگری (اتحادیه آزاد کارگران ایران – سندیکای کارگران شرکت واحد و اتوبوس رانی تهران و حومه)،معلمان و دانشجویان با هم و در کنار یکدیگر به شکلی قابل تحسین و عظیم در مقابل مجلس شورای اسلامی در روزهای گذشته و با خواسته های رادیکال و انسانی و مشخص بود.

از سویی دیگر مهم ترین شاخصه و نقطه قوت این جنبش ها،رادیکال تر شدن و منسجم تر شدن این جنبش های سیاسی است به این معنا که طیف گسترده تری از جامعه را با خود همراه کرده است و هر کدام از این جنبش ها و طبقات سیاسی با پلاتفرم مشخص به میدان آمده و در مقابل حاکمیت جمهوری اسلامی را مجبور به واکنش و به عقب راندن از اقدامات و تصمیمات غیر انسانی خود کرده است. و همین قدرت سازماندهی و متشکل شدن بخش های مبارزاتی یک جامعه است که قادر است با اتحاد و مبارزه توام در تقابل با سیاست های به بردگی کشیدن اکثریت جامعه از سوی حاکمیت،ایستادگی کرده و به آسانی تسلیم خواسته ها و تصمیمات نظام سرمایه داری حاکم نشد.

بدیهی است که حاکمیت جمهوری اسلامی جهت ادامه بقای نظام ارتجاعی خود،تمامی اشکال سرکوب و منابع خود را در جهت سرکوب و خاموش نمودن صداهای اعتراضی و جنبش های سیاسی و طبقاتی را چه در داخل و چه در خارج از ایران بکار گرفته است.

با نگاهی به جامعه ایران که تحت حاکمیت جمهوری اسلامی و نیز سیاست های اشتباه و نادرست سران این نظام،اکنون درگیر مشکلات گوناگونی از قبیل مشکلات معیشتی،بیکاری،بحران زیست محیطی،کودکان کار و غیره شده است و از سویی دیگر بنابه اتخاذ همین سیاست های غیر استاندارد و سوء مدیریت و اختلاس بالای سران این نظام،جامعه ایران و بخش های مختلف آن را به لبه ی پرتگاه سوق داده است!

بدون شک فضای سیاسی ایران و جنبش های مختلف درون آن،هم اکنون یکی از حساس ترین دوره های خود را سپری می کند و در حال گذار به دوره ای کاملا نوین با معیارهای مشخص انسانی،رادیکال و برابر است.

در پایان باید گفت که اکثریت جامعه ای که نمی خواهد همسو با قوانین و سیاست های عقب مانده جمهوری اسلامی باشد و نیز جنبش های سیاسی و طبقاتی مختلف این جامعه که آرمان ها و خواست های کاملا در تضاد با سیاست های جمهوری اسلامی را پیش می برد و اکنون که این جنبش ها متشکل و سازمانده تر از قبل هر کدام مطالبات بخش های خود را نمایندگی می کنند،مشخصا خود را کاملا از نظام حاکم با تمامی شاخه و زیر مجموعه هایش جدا کرده و در آخر این اکثریت هست که با متشکل شدن و سازماندهی اجتماعی خود این نظام اسلامی و ضد انسانی را برخواهد انداخت.

داوود غفاری

27 آبان 1395

17 نوامبر 2016

 

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g

Add comment


Security code
Refresh

connect1