23مارس2017

سازمان جوانان کمونیست

دیدگاه ها

دیدگاه ها (284)

طبقه بندي هاي فرزند

فرا رسیدن سال نو را به همه مردم ایران تبریک میگویم.
سال گذشته برای ما مردم سال گسترش اعتراضات و سال مقاومت و مبارزه و پیشروی در جهت تحقق خواستها واهداف انسانیمان بود. سال گسترش اعتصابات کارگری، سال اتحاد کارگر و معلم، سال اعتراضات زنان برای برخورداری از ابتدائی ترین حقوق انسانیشان و سال مبارزه جوانان برای رسیدن به یک جامعه مدرن وشاد و انسانی.
در تمام طول سال گذشته جامعه، همه بخشهای مردم، درهر عرصه در حال حرکت واعتراض بود و ازاین نقطه نظرمیتوان گفت سال گذشته یک سال ویژه بود. البته مبارزه و اعتراض برای جامعه ایران امرتازه ای نیست. از زمانی که جمهوری اسلامی روی کار آمده این اعتراضات و اعتصابات و ومقاومتها ادامه داشته است ولی سال گذشته جامعه یک گام بزرگ در جهت تعرض به جمهوری اسلامی بجلو برداشت و این تجربه نویدبخش آنست و این چشم انداز را در مقابل ما قرار میدهد که در سال جدید اعتراضات هر چه بیشتر گسترش پیدا کند، صفوف مان متحد تر و همبسته تر بشود، خواستهایمان صریح تر و شفاف تر و روشن تر مطرح بشود، و بتوانیم با مبارزاتمان جمهوری اسلامی را از هر جنبه تحت فشار قرار بدهیم و به عقب نشینی وادار کنیم.
نوروز موسم شکوفائی و سرزندگی و زایش و رویش است یعنی آنچه تماما در نقطه مقابل جمهوری اسلامی قرار دارد. در نقطه مقابل حکومت و نظامی که انجماد و تحجروعقبماندگی و مرگ و ماتم وعزا را نمایندگی میکند. بخاطر این تناقض و این اختلاف پایه ای و صد و هشتاد درجه ای است که مردم این حکومت را تحمل نمیکنند، در هر عرصه ای وبه هر شکلی که میتوانند اعتراض میکنند و در برابر این حکومت می ایستند.
امیدوارم سال نو سال پیشرویهای بیشتر برای مردم ایران باشد. سالی که مبارزاتمان به پیروزی برسد، و بتوانیم از شر جمهوری اسلامی رها شویم و به آزادی و رفاه و برابری برسیم.
یک بار دیگر سال نو را به همه شما مردم عزیز ایران تبریک میگویم.
حمید تقوائی
٢٧ اسفندماه ١٣٩٥

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
صفحه فیسبوک سازمان جوانان کمونیست: www.facebook.com/cyo.sjk
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g


چطور مجرد زندگی کنید؛ تجربه یک زن تصویرگر
آیدالیا کندلاس بیش از ۴۰ سال داشت که تصمیم گرفت شرکت خودش را با ۱۵ سال تجربه ترک کند و در پی تحقق "بزرگ‌ترین رویای زندگی" خود برود و تصویرگر شود.

او ابتدا تصویرهایی را که از صحنه‌های حضور زنان در خانه‌هایشان می‌کشید، روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد تا این که یک روز نقاشی دختری را منتشر کرد که در لباس زیر، در آشپزخانه در حال قهوه خوردن است. روز بعد، در تصویری که منتشر کرد یک زن جوان دیده می‌شد که روی یک مبل یا تخت خالی، کش آمده است و کتاب می‌خواند.

وجه مشترک همه این تصاویر، در استقلال شخصیت‌هایشان بود. در همه آنها زنان جوان آنطور که دلشان می‌خواهد، زندگی می‌کنند و از زندگی مجردی و تنها بودن خود لذت می‌برند.

نقاشی‌های او در فاصله چند ماه بارها در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شد.

این تصویرگر مکزیکی به بی‌بی‌سی گفت: "صادقانه بگویم، اتفاقی که افتاد خیلی برایم باورنکردنی بود."

"به نظرم دلیل استقبال این بود که تا قبل از آن، این موضوع (رضایت دختران جوان از زندگی مجردی) به صراحت مورد بحث قرار نگرفته یا سوژه نقاشی نشده بود."

کتبر گذشته (بیش از پنج ماه پیش)، مجموعه نقاشی‌های آیدالیا کندلاس در یک کتاب با عنوان "تنها" منتشر شد. این کتاب در مکزیک و اسپانیا منتشر شده و تیراژ آن در هر یک از این کشورها به ۱۲ هزار نسخه رسیده است. در حال حاضر، او در حال فراهم کردن مقدمات چاپ کتابش در آلمان است.

با این حال، همه افرادی که با او سروکار دارند، این موفقیت‌ها را چشمگیر نمی‌دانند.

"چند روز پیش، بعد از آن که به یکی از اعضای خانواده‌ام گفتم که کتابم به‌زودی در آلمان منتشر خواهد شد، گفت که بهتر است به دنبال پیدا کردن یک زوج باشم تا خوشبخت شوم."

"تعصبات بی‌پایان ''

کندلاس برای انتشار یک کار جدید با عنوان "جایی دیگر" هم آماده می‌شود. او در این کتاب جدید، به "میل جنسی از دید یک زن" پرداخته است.

با این که در کتاب نخست او، تصویر زن‌هایی نیمه‌برهنه دیده می‌شود، در آنها چندان به تمایلات جنسی پرداخته نشده است، یعنی اگر آنها لباس خود را درمی‌آورند، برای این است که می‌خواهند لباس نه‌چندان راحت خود را بعد از یک روز کاری طولانی درآورند و تن خود را به سردی ملافه‌های روی تخت بسپارند.

این تصویرگر می‌گوید که گروهی از از افراد در پیام‌های تشکری که می‌فرستند "به من می‌گویند که (به دلیل انتخاب شیوه زندگی خود) مورد انتقاد و قضاوت بوده‌اند، ولی الان (با این نقاشی‌ها) می‌دانند که تنها نیستند و در مسیر زندگی خود انتخاب اشتباهی نکرده‌اند."

وقتی تنها هستی، بیشتر دوست داری چه کار بکنی؟
- در خانه‌ام در حالی که صدای آرام موسیقی در پس‌زمینه شنیده می‌شود، روی صندلی مورد علاقه‌ام بنشینم چشم‌هایم را ببندم و از فکر کردن به چیزهایی که می‌خواهم درست کنم، لذت ببرم، بدون آن که احساس کنم از طرف کسی یا چیزی تحت فشار هستم.

آنا پایس


انتشار در وبسایت: صدف صمدی

اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

نظام آموزشی کشور تحت فشار سیاست‌گذاری‌هایی ناعادلانه و محروم‌کننده قرار دارد. متاسفانه شاهدیم هرسال بر حجم چنین سیاست‌هایی افزوده می‌شود و گروه‌های محروم، زنان و ساکنین شهرهای پیرامونی هر روز بیشتر امکان ورود خود به دانشگاه‌ها و رشته‌های موردعلاقه شان را از دست می‌دهند. دانشگاه‌ها با سرعت به سمت تشدید و تعمیق پولی‌سازی در حرکتند؛ در توضیح این وضعیت همین بس که بدانیم فقط درحدود هفت درصد دانشجویان کنونی در کل کشور از آموزش ( ونه امکانات رفاهی) رایگان برخوردارند. نگاهی به چندی از سیاست‌های اخیر وضعیت را روشن‌تر می‌سازد: از تشدید بومی‌گزینی، افزایش صندلی‌های پولی و کاهش ظرفیت رایگان دانشگاه‌ها، اعمال محدودیت‌ها و حذف برخی رشته‌ها در جهت همگام‌سازی دانشگاه‌ها با بازار، واگذاری و اجاره‌ی فضاهای دانشگاهی (به بخش خصوصی) و در نتیجه کاهش حق استفاده ی دانشجو از فضاها (مسکونی، ورزشی، تفریحی و غیره)، افزایش انفجارآمیز هزینه‌های رفاهی (برای مثال از سال 88 تا سال 95 هزینه‌ی هر پرس غذای دانشجویی حدودا 13 برابر شده است)، و طرح هدایت تحصیلی که تبعیض بیش از پیش علیه زنان را نیز شامل می شود و همچنین پولی‌کردن خدمات مختلف دانشگاهی ( قواعد طنزآمیزی مانند اجبار به پرداخت پول به ازای هر واحد درسی افتاده) تا مصوبه‌هایی همچون «حذف یارانه‌ از غذای دانشجویی»، « کیف پول الکترونیک دانشجو» (مکانیسمی برای پولی سازی کل امکانات خرد و کلان دانشگاه) و سایر سیاست های خرد و کلانی چون این موارد. بارها تاکید کرده‌ایم که مبرهن است تثبیت این سیاست‌ها جز به معنای انحلال تام وتمام دانشگاه در بازار و محروم‌سازی اقشار فرودست و تبعیض علیه زنان در آموزش نیست. ما و تمام دانشجویان و اقشار آگاه، در تمام این سال‌ها درمقابل این هجمه‌ها مقاومت کرده‌ایم؛ صدای خود را در دفاع از ساحت آموزش و دانشگاه با ابزارهای مختلف به گوش مسئولین امر رسانده‌ایم: نشریات، نامه‌ها بیانیه‌ها، تجمعات علیه تبعیض‌های جنسیتی، قوانین سنوات و ....
آن‌چه واضح است متولیان آموزشی پاسخی منطقی برای مطالبات و اعتراضات به‌حق ما نداشته و ندارند؛ چرا که بهتر از هر کس می دانند سیاستهایشان خلاف قانون اساسی کشور و ضد گروه‌های حاشیه‌ای و محروم جامعه است و قابلیت دفاع ندارد. اما مساله بدین‌جا ختم نمی‌شود. آنان گویی نه تنها نمی‌خواهند این مطالبات را بشنوند بلکه به زعم خود با مدد گرفتن از نهادهای امنیتی داخل و بیرون دانشگاه می‌توانند خدشه ای در مقاومت دانشجویان علیه این سیاست شوم ایجاد کنند.
در آخرین نمونه‌ی فشارهای امنیتی و انضباطی می توان به احضار و برخورد گسترده فعالین صنفی در دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت، صنعتی نوشیروانی، تحصیلات تکمیلی کرمان، علامه طباطبایی، شهید بهشتی و تشدید فضای امنیتی در دانشگاه‌ها اشاره کرد. هر چند در مورد دیگر دانشگاه ها و تشکل های دانشجویی نیز اخبار ضد و نقیضی به گوش می رسد.
اکنون قاطعانه اعلام می داریم همانگونه که تاکنون اجازه موج سواری جناحی بر مقاومت‌های دانشجویان دربرابر این سیاست‌ها را نداده‌ایم، اکنون نیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اجازه چنین سوء استفاده‌ای را نخواهیم داد؛ اما به آنان که باید بشنوند هشدار می دهیم: به بهانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری، نیروهای امنیتی و انضباطی را به میدان مطالبه‌خواهی دانشجویان وارد نکنید؛ ما صراحتا اعلام می‌داریم مطالبات ما مربوط به یک دولت و مجلس خاص نیست که بخواهد در چنین بزنگاه‌هایی بروز کند، بلکه ما مصرانه و در مقابل هر دولتی، خواهان الغای کلیه قوانین تبعیض‌آمیز و توقف بازاری‌سازی و پولی‌سازی ساختار آموزشی کشور هستیم. سیاست‌گذاران باید خود متوجه باشند که با برخوردهای امنیتی، فضا را به التهاب نکشانند. به‌هر روی ما از مطالبه‌ی خود در دفاع از ساحت آموزش کوتاه نمی‌آییم و در مقابل دخالت‌های بی‌جای نهادهای امنیتی و انضباطی که بناست برای پیشبرد ساده‌ی سیاست‌های غلط سیاست‌گذاران فضا ایجاد کند، سکوت نمی کنیم و چنانچه چنین برخوردهای امنیتی و انضباطی ادامه یابد و متولیان آن عقب ننشینند، پاسخی جدی‌ای برای آن خواهیم داشت.

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
صفحه فیسبوک سازمان جوانان کمونیست: www.facebook.com/cyo.sjk
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g

شعار "پولی کردن آموزش را متوقف کنید" در اعتراضات معلمان روز ١٩ اسفند ١٣٩٥

اتحاد و همبستگی معلمان میتواند مطالبات بر حق را به حاکمیت تحمیل کند. علاوه بر شهرهای کردستان در سطح سراسری هم در تهران، تبریز،اهواز، قزوین، اراک، چهارمحال بختیاری، فردوس، الیگودرز، شهرکرد، لرستان، شاهرود ، کوهدشت، جزیره خارک، اصفهان، یزد، رشت، لامرد، گلستان، اردبیل و بندر عباس و ... تجمع های اعتراضی معلمان وسیعا برپا شده است.
حضور فعالانه با طرح خواستهای شفاف از جمله؛ "بودجه عادلانه، آموزش رایگان"، تحصیل رایگان حق بچه های ماست"، معلم بپاخیز برای رفع ستم"، "نه به تبعیض"، "خط فقر سه میلیون حقوق ما یک و نیم میلیون"، "پولی کردن آموزش را متوقف کنید"، "فقر و تبعیض دیگر بس است"، "یک درصد تامین ٩٩ درصد گرسنه"، "ما خواستار آزادی اسماعیل عبدی هستیم" و.... امید تازه ای در جامعه ایجاد کرده است.

زنده باد معلمان مبارز


نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

تجمع به مناسبت روز جهانی زن در يكي از مناطق غرب تهران
تجمع کنندگان پلاکاردهایی در دفاع از برابری و علیه خشونت بر زنان در دست داشتند.
به انقلاب زنانه بپوندید و به دوستانتان معرفی کنید.


نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas


همبستگی با زنان ایران، خاورمیانه و جهان در تظاهرات روزجهانی زن در وین اتریش
ارسال از همراهان انقلاب زنانه

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

پیام سحر هاشمی از بشرویه برای ۸مارس روز جهانی زن
بشرویه شهرستان کوچکی در جنوب خراسان است، اما زنان بزرگی دارد، زنانی که از قوانین اسلامی، مردسالار و سنت های عقب مانده خسته اند
سحر هاشمی از شهر بشرویه دست نوشته ای برای انقلاب زنانه فرستاده که با شما به اشتراک میگذاریم.

?زندگی خودمو که مرور میکنم تنها چیزی که میبینم ترس و اضطراب و زندان و سانسور و گناه کار بودن و اشتباه و درد بوده...
22 سالم بود که برای فرار از فشار روانی خانواده ام برای ازدواج، تن به یه ازدواج سنتی دادم.
اولین شب زندگی مشترک ناباورانه با تقاضای عمل جنسی صرفا فیزیکی شوهرم بخاطر ارائه سند بکارت به خانواده اش روبرو شدم و بعد از امتناع از اینکار، مورد تحقیر و توهین های شوهرم قرارگرفتم.

بزرگترین دردم این بود که هیچوقت نمیتونستم به جدایی از این فرد فکرکنم، چون از اول با اجبار شروع شده بود، و مگه من اصلا حق انتخابی هم داشتم؟ همیشه طلاق به معنی نابودی کامل همه چی بود. خانواده ای که از من حمایت نمیکردن. جامعه ای که جایی برای من نداشت. آینده ای که برای همیشه نابود میشد. هیچ شانس دوباره ای نبود. ناچار باید میسوختم و میساختم، با یه امید واهی به بهبود تدریجی اوضاع...

بعد از چندماه فشار خانواده شوهر برای بچه دار شدن شروع شد و باز عمل جنسی کاملا فیزیکی فقط بخاطر باردار شدن، و تحقیر و توهین بعد از هربار منفی شدن تست بارداری... تا سرانجام بعد از حدود یکسال نتیجه تست مثبت شد.

حالا از تولد دخترم یکسال میگذره، و پدرش جز خریدن پوشک چیزی از بزرگ شدن بچه اش نفهمیده، البته خط و نشون زیاد میکشه، دخترم باید چادری باشه، دخترم باید نمازخون باشه و خیلی بایدهای دیگه
من که با مادر شدن، نه برای خودم، که میخوام برای آزادی و حق انتخاب دخترم بجنگم، اولین قدم رو جدایی از پدر متعصب و ناآگاهش میبینم. به قیمت مطرود شدن خودم از خانواده و اجتماع و بازم توهین ها و کنایه ها و تهمت ها...

اما قانون میگه، من حق طلاق ندارم و حضانت بچه با من نیست. اگه بتونم طلاق بگیرم، دخترمو ازم میگیرن و اون تنها پناهگاهشو از دست میده.
این سرنوشت خیلی از زن های جامعه ی ایرانه، ولی صداشونو کسی نمیشنوه حتی همجنس های خودشون اونهارو از عواقب حرف زدن ترسوندن.
اما ما تا کی میخوایم در مقابل این دو قانون که به وضوح ناعادلانه و غیرانسانی هست سکوت کنیم؟ هیچ کسی قرار نیس بیاد و اوضاع رو برای ما خوب کنه، تنها کسی که باید تغییر رو شروع کنه خودمون هستیم.

شما هم می توانید دست نوشته‌های خود را به ستون دست نوشته های یک زن عاصی در انقلاب زنانه ارسال کنید.

عکس آرشیو

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

با توجه به پیشرو تر شدن جنبشهای اعتراضی در ایران و پررنگتر شدن مطالبات چپ در بدنه جامعه طی یکسال اخیر که مدت زمان مابین کنگره نهم و دهم حزب کمونیست کارگری هست بیش از گذشته نیاز تشکل و تحزب قابل درک است.
ودر دل تمامی این جنبشهای اجتماعی بوضوح قابل مشاهده است که جنبش کارگری در ایران پیشروتر از همه جنبشها برای آزادی جامعه از فقر و نابرابری به جلو آمده و تاثیرگذارتر از قبل در تجمعات مطالبه گرایانه مردمی است.
جامعه ایران و بالاخص جنبشهای اعتراضی پیشرو به بلوغ سیاسی مناسب رسیده اند و آگاهتر از گذشته به انتخابها و شرایط پیش روی خود واقفند و در تمامی تجمعات اعتراضی شاهد مطالبات اساسیشان که برابری، آزادی و عدالت همگانیست، هستیم.
امروز در جامعه ایران به جرأت میتوان گفت که جنبش کارگری ایران نیروی محرکه و پیشرونده جنبشهای اعتراضی بالاخص جنبش رهایی زنان و جنبش دانشجویی است و ما فعالین جنبشهای مبارزاتی "دانشجویان"، "ضددین"، "جنبش نوین رهایی زن" و "ال جی بی تی کیو" ها و دفاع از محیط زیست برای پیشبرد و تغییر اساسی و حصول مطالبات خود نیاز به رهبری سیاسی و تشکل و تحزب داریم که انتخاب و پیوستن به حزب نیاز اساسی آن است.
پیام من به کنگره دهم حزب این است که در ادامه تلاشها و برنامه ریزی تا کنونی که در جهت افق دادن به نود و نه درصدیهای ایران بوده متناوبا با تدوین برنامه و استراتژیهایی مدون به نیاز اساسی جامعه و جنبشها در شرایط حال حاضر که تشکل و رهبری سیاسیست پاسخ دهد و حزب کمونیست کارگری ایران در شرایطی قرار گیرد که بیش از پیش نماینده سیاسی اقشار و جنبشهای مبارزاتی باشد. و کنگره دهم حزب همچون گذشته بخوبی تدوین کننده استراتژیهایی که حزب را به این سمت سوق دهد باشد و مردم ایران را به سمت تشکل و تحزب گرایی برای رهایی سریعتر از چنگال سیستم فاسد جمهوری اسلامی باشد.
به امید روزی که کنگره حزب کمونیست کارگری ایران در داخل کشور با حضور ما فعالین جنبشهای مبارزاتی داخل کشور برگزار شود.

کاوه طهماسبی
بهمن 1395

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
صفحه فیسبوک سازمان جوانان کمونیست: www.facebook.com/cyo.sjk
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست: https://telegram.me/joinchat

نقشه عمل انقلاب زنانه برای 8مارس روز جهانی زن 2017 و ارائه راهکارهای اجتماعی و عملی در ایران 


امسال در حالی به استقبال 8مارس روز جهانی زن میرویم که سیستم حاکم بر دنیا یک بار دیگر نشان داد که به عناوین مختلف علیه زنان عمل کرده و میکند. در پاسخ به برون رفت از بحران سرمایه داری، ما شاهد عروج راسیسم در اروپا و آمریکا و روی کار آمدن ترامپ به عنوان یک راسیست سکسیست از یک طرف و ادامه خشونت ها و جنایات های جنبش اسلام سیاسی در سطح خاورمیانه و اروپا در مقابل زنان، از طرف دیگر بودیم. ولی در مقابل این توحش و بیحقوقی های سازمانیافته، جنبش اعتراضی زنان نه تنها در دفاع از ابتدایی ترین حقوق پایمال شده خود، بلکه در اعتراض به کلیت وضعیت موجود حتی به تظاهرات میلیونی خیابانی عرض اندام کرد.
در رابطه با ایران هم در یکسال گذشته، زنان جدال تنگاتنگ تری با حاکمیت جمهوری اسلامی داشتند. مطالبه برای آزادی پوشش، مطالبه برای لغو تفکیک جنسیتی و سهم خواهی از اماکن عمومی جامعه، در اَکت های حق ورود زنان به استادیوم و کمپین حق آزادانه دوچرخه سواری بسیار برجسته بود. زنان نه تنها در مطالبات خود پا به عرصه عمل گذاشتند بلکه در مبارزات دانشجویان و کارگران، اعتراضات زیست محیطی، کمپین های حمایت از حقوق حیوانات و مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، نقش فعال و محرکی داشتند. به علاوه پا گذاشتن چهره های علنی همچون آتنا دائمی و شیما بابایی به عرصه مبارزات علنی از برجستگی های یکسال گذشته بود.
دخالتگری خامنه ای به عنوان بالاترین مرجع حاکمیت جمهوری اسلامی در سیاست کنترل و مهار زنان، و ابلاغ سیاست 16 ماده ای خانواده به سه قوه، که نقش زن را همسرداری، خانه داری و مادری تعریف میکند، خود گواه نگرانی حاکمیت جمهوری اسلامی از حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی و پیشبرد جنبش های اعتراضی است.
با این اوصاف می توان گفت که نه تنها شرایط برای برگزاری 8مارس، آماده تر از سالهای گذشته است، و جمهوری اسلامی توان سرکوبش در مقابل پیشروی اعتراضات ضعیفتر شده است، بلکه می توان از این فرصت برای تقویت جنبش زنان و تقویت دیگر جنبش های اعتراضی جاری در جامعه استفاده کرد.
ما به عنوان یک جریان پیشرو و مترقی که از مدتها پیش بعنوان بخش پیشرو این جنبش فعال بوده و پلتفرم رادیکال، انقلابی، برابری خواه و سکولار در رابطه با جنبش نوین رهایی زن تهیه کرده است، طبق روال هر سال ضمن فعالیت های روزانه خود در حوزه زنان، به 8مارس به طور ویژه پرداخته و فعالیت هایش را با رویکرد "تاثیر گذاری سیاسی بر جامعه با دادن افق سیاسی رادیکال و انسان محور"، "تقویت جنبش زنان برای پیشروی های بیشتر" و "تشکل سازی در این جنبش و پیشبرد بهتر اعتراضات"، بخصوص در داخل ایران متمرکز میکند. درهمین راستا امسال نیز در داخل و خارج راهکارهایی را پیشنهاد میکند که اجتماعی و علنی باشند، و نه تنها فعالین جنبش زنان، بلکه دیگر جنبش ها نیز در آن شرکت کنند و اصولا برای همه کسانی که خواهان برابری هستند در محل زیست و کار و تحصیل، و نیز در سطح شبکه های اجتماعی و بصورت فرامنطقه ای امکان دخالتگری را به این مناسبت فراهم کند.
.............................................


ارائه راهکارهای عملی در داخل کشور:


1/فراخوان ما به همه فعالین بخصوص در حوزه زنان، نوشتن بیانیه هایی، با فرموله کردن مطالبات جنبش پیشرو زنان در دوره حاضر است با تاکید بر موارد زیر:
*تاکید بر برابری زن و مرد.
*تاکید بر لغو تفکیک جنسیتی و اعلام اعتراض به دانشگاهها، رشته ها و کلاس های تک جنسیتی و نیز اعلام نه به "شهربانوها" و "شهردخت ها" به عنوان گتوهایی که زنان را از جامعه جدا میکند.
*تاکید بر آزادی پوشش بعنوان ابتدایی ترین حق یک انسان
*تاکید بر سهم خواهی از اماکن عمومی جامعه ، تاکید بر حق ورود زنان به استادیوم و حق آزادانه دوچرخه و موتورسواری
*تاکید بر رفاه اجتماعی، بیمه بیکاری زنان و ایجاد فرصت های شغلی، نقد سیاست خصوصی سازی و اعلام نه به تصویب ماده و بندهایی در قانون کار که حلقه فشار معیشتی بر کارگران و مشخصا زنان را تنگ تر میکند.
*تاکید بر حق انتخاب آزادانه سبک زندگی و روابط جنسی.
*تاکید بر حق برابر در طلاق و حق حضانت کودک.
*تاکید بر مخالفت با ازدواج های اجباری و ازدواج کودکان.
*تاکید بر تصویب قوانین حمایتی از زنان قربانی خشونت.
*تاکید بر ایجاد نهادهای حمایت کننده از زنان برای جلوگیری از خودکشی و خودسوزی بخصوص در مناطق غربی و جنوبی ایران.
*تاکید بر ایجاد نهادهای حمایت کننده از دانش آموزان دختر برای جلوگیری از آسیب هایی اجتماعی.
2/به راه انداختن موج اینترنتی در شبکه های اجتماعی، بخصوص در کانالها و گروههای تلگرامی و ایجاد یک گفتمان جدی بر سر موضوع موقعیت زنان در جامعه و مطالبات و پیشرویهایشان و از طرف دیگر موقعیت زنان نزد قانون مبتنی بر مذهب و سنت های عقب مانده و مردسالاری.
3/برگزاری سمینار و کنفرانس هایی در دانشگاه ها، فرهنسگراها، خانه های فرهنگ و یا دیگر مکانهایی عمومی در محل زیست و کار و تحصیل و گفتمان بر سر بندهای بیانیه های تهیه شده.
4/برگزاری میز اطلاعاتی در اماکن عمومی و گفتمان بر سر بندهای بیانیه های تهیه شده.
5/برگزاری دور همی ها در فضای پارک ها و اماکن عمومی و گرامیداشت روز جهانی زن.
6/نمایش فیلم هایی از سینمای جهان که به مبارزات زنان در طول تاریخ پرداخته و بحث و گفتگو در مورد الگوهای مبارزاتی مناسب متشکل و سازماندهی شده و بکار بستن آنها.
در این زمینه فیلم های Made in Dagenham و Suffragette پیشنهاد می شود.
7/پیام های تصویری در قالب سلفی های گرامیداشت روز جهانی زن و حمایت از حقوق زنان.
8/برگزاری نمایشگاههای عکس از موفقیت های زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری در دانشگاه ها، فرهنسگراها، خانه های فرهنگ و یا دیگر مکانهایی عمومی در محل زیست و کار و تحصیل و دعوت عموم به شرکت در نمایشگاه.
9/رقص های دسته جمعی در باشگاههای ورزشی و برپایی جشن به مناسبت 8مارس روز جهانی زن.
.............................................


ارائه راهکارهای عملی در خارج:

*شرکت در مراسم و تظاهراتهای 8مارس که در اقصی نقاط جهان برگزار می شود، بخصوص در اروپا و آمریکا با اعتراض به جریانات اسلامی در سهم خواهی از قدرت و سیاست و تاثیر مخرب این جریانات از طریق تحمیل حجاب و فرهنگ اسلامی بر زندگی زنان و کلیت جامعه. اعتراض به سیاست دولتهای غربی در رابطه با پشتیبانی از جریانات اسلامی و نقد نسبیت فرهنگی. تاکید بر قوانین جهانشمول، انسانی، برابر و سکولار که که باید برای همه زنان در سراسر دنیا تصویب و اجرا شود.
* دخالتگری مستمر در فعالیت های 8 مارس قبل و بعد و به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی.
* شرکت در تظاهراتهای 8مارس شهر محل زندگیمان با حمل پوستر و شعارهایی که در صفحه فیسبوکی و کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرام در اختیار مخاطبین قرار گرفته.
* برگزاری و شرکت در سمینار و کنفرانس هایی در دانشگاه ها، مراکز فرهنگی و اجتماعی و یا دیگر مکانهایی عمومی در محل زیست و کار و تحصیل و گفتمان اعتراضی نسبت به جریانات اسلامی در سهم خواهی از قدرت و سیاست و تاثیر مخرب این جریانات از طریق تحمیل حجاب و فرهنگ اسلامی بر زندگی زنان و کلیت جامعه. اعتراض به سیاست دولتهای غربی در رابطه با پشتیبانی از جریانات اسلامی و نقد نسبیت فرهنگی. تاکید بر قوانین جهانشمول، انسانی، برابر و سکولار که که باید برای همه زنان در سراسر دنیا تصویب و اجرا شود.
* برگزاری میز اطلاعاتی در اماکن عمومی و گفتمان بر سر بندهای بیانیه های تهیه شده و گفتمان اعتراضی نسبت به جریانات اسلامی در سهم خواهی از قدرت و سیاست و تاثیر مخرب این جریانات از طریق تحمیل حجاب و فرهنگ اسلامی بر زندگی زنان و کلیت جامعه. اعتراض به سیاست دولتهای غربی در رابطه با پشتیبانی از جریانات اسلامی و نقد نسبیت فرهنگی. تاکید بر قوانین جهانشمول، انسانی، برابر و سکولار که که باید برای همه زنان در سراسر دنیا تصویب و اجرا شود.
* رقص های دسته جمعی در اماکن عمومی و محل تجمعات و تظاهراتهای 8مارس و نیز باشگاههای ورزشی و برپایی جشن به مناسبت 8مارس روز جهانی زن.
دست همگی شما عزیزان را به گرمی میفشاریم


تیم ادمینی انقلاب زنانه
1مارس2017


نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

یکی از راهکارهای اجتماعی و علنی در 8مارس روز جهانی زن، نمایش فیلم هایی از سینمای جهان که به مبارزات زنان و نقد عوامل بیحقوقی در طول تاریخ پرداخته و بحث و گفتگو در مورد الگوهای مبارزاتی مناسب متشکل و سازماندهی شده و بکار بستن آنها.
در این زمینه فیلم های Made in Dagenham و Suffragette و Gett پیشنهاد می شود. 


?معرفی فیلم "حق رأی" Suffragette ?
این فیلم به جنبش طرفداران حق رأی زنان در بریتانیا در اوایل قرن بیستم می‌پردازد و نخستین فیلمی است که اجازه پیدا کرده در پارلمان بریتانیا فیلمبرداری شود.
در این فیلم می بینید که چطور یکی از گروههای کارگری زنان برای دستیابی به حق رأی مبارزه می کنند و چگونه یکی از کارگران زن به رهبر عملی پیش برنده این مبارزه تبدیل می شود.
فیلم حق رای به کارگردانی سارا گورون که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد به همه علاقمندان تاریخ مبارزاتی برای دستیابی به حقوق زنان پیشنهاد میشود. امیدواریم از دیدن این فیلم لذت ببرید و نور امید و انگیزه برای یک دنیای بهتر در این روزهای بهاری در دلهایتان روشن شود.


?معرفی فیلم Gett "طلاق" ?
فیلم Gett "طلاق" روایت یک زن سکولار است که برای کسب آزادی خود سالهاست که برای طلاق از شوهر مذهبی اش به دادگاه مراجعه میکند. اما شوهرش، اطرافیان وی و قاضی های دادگاه از طلاق وی ممانعت بعمل می آورند.
این زن 5 سال از زندگی خود را در تقلای طلاق می گذارند. طلاقی که قرار است در یکی از دادگاههای مذهبی اسرائیل انجام شود.
این فیلم شباهت های آشکار بین ادیان مختلف "یهودیت" ، "مسیحیت" و "اسلام" را نشان میدهد. شباهت آشکار بین قوانین دین "یهودیت" در اسرائیل و قوانین "اسلامی" در ایران، در این فیلم با این رویکرد که "زن" در جایگاه بچه زایی، شوهر داری، منزل داری، تعهد به خانواده، دین و ملیت پذیرفته است، اما زن آزاد باید مورد تحقیر، آزار و خشونت قرار بگیرد بسیار به چشم می خورد. در این فیلم دید کالایی به زن و برده انگاشتن زن با روبنای مدرن و امروزی در محتوای صحبت های افراد مذهبی تکرار می شود.


?معرفی فیلم Made in Dagenham "ساخت داگنهام" ?
روایتی است از مبارزات و اعتصاب کارگران زن در سال 1968 در کمپانی اتوموبیل فورد داگنهام. زنان کارگر برای دستیابی به دستمزد برابر با چالشها و موانع زیادی از جانب صاحبان سرمایه و حتی دولت روبرو می شوند اما به مبارزه همبسته خود ادامه داده، تا جائیکه پیروز از میدان مبارزه بیرون می آیند. این فیلم الگوی متشکل، سازمانیافته و هدفمند مبارزاتی قابل توجهی برای تاکید بر مطالبات و پیشروی مبارزات تا دستیابی به هدف است. 


✌️✌️✌️✌️✌️✌️✌️✌️
همراهان گرامی برای نوشتن بیانیه روز جهانی زن، به نقشه عمل انقلاب زنانه برای 8مارس در لینک زیر مراجعه کنید ویا از راههای ارتباطی با انقلاب زنانه تماس بگیرید???
https://goo.gl/Xz7Zls

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

صفحه1 از21

connect1