18October2017

سازمان جوانان کمونیست

×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 767
JUser: :_load: Unable to load user with ID: 756
اطلاعیه - دانشجویی

اطلاعیه - دانشجویی (15)

سال تحصیلی جدید(96 – 97) همبسته و سراسری علیه وضعیت ضدانسانی موجود:

سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاه در شرایطی فرا میرسد که وضعیت اقتصادی بخش عظیم مردم ایران نسبت به سالهای پیش بدتر شده است. قدرت خرید مردم برای تامین نیازهای اساسی و داشتن زندگی با حداقل استاندارد زندگی کاهش یافته است. تحت حاکمیت جمهوری اسلامی و مشخصا در ادامه دولتهای پیشین، دولت روحانی با ادامه و پیشبرد سیاست خصوصی سازی و اعمال طرحهایی مانند کارورزی و اتخاذ سیاستهای بشدت ضدانسانی موجب فراهم آمدن وضعیتی شده که تورم و گرانی، دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر، بیکاری و فقر بیشتری به بخش عظیمی از خانواده ها و شهروندان در کشور تحمیل شود. حتی با نگاهی به آمارهای منتشر شده از طرف خود رسانه های حکومت که بررسی "حداقلی و خوشبینانه" به وضعیت حاضر است میتوان درک کرد که چه تهاجم سراسری و بیرحمانه ای به معیشت مردم در حال انجام است. موقعیت مستاصل و ناگزیر حکومت، وضعیتی غیر این نیست. تمام تبلیغات حول پیشبرد برجام و نیز داشتن طرح ها و سیاستهای "کارشناسانه" و رونق اقتصادی که از طرف دولت روحانی در چندسال گذشته انجام گرفته بود در این دوره بیش از گذشته، پوچ و نتایج آن روشن تر از گذشته بر همگان مشخص شده است. در پیشبرد استراتژی اقتصادی و سیاسی فعلی هر دو جناح حکومت شریک و متفق القولند و مسئله بر سر هژمونی سیاسی و دست بالا داشتن جناحی در قدرت در حوزه سیاست و بردن سهم بیشتر از ثروتها و سودهای میلیاری است. همینطور که شاهدیم درآمدها و سودهای میلیاردی برای طبقه حاکم و سران حکومت و باندهای وابسته آن براه است و همه بخشهای حکومت در حال غارتگری بیش از پیش ثروتهای مردم ایران هستند. 

و اما در مقابل این وضعیت، ما جامعه ای را سراغ داریم که علیرغم بیحقوقی و سرکوب و وضعیت ضدانسانی فعلی، بشدت فعال، پویا، در حال سازمان یافتن بیشتر و امیدوار به تغییر است. جنبشهای مبارزاتی بیش از پیش در حال گسترش و قوام یافتن هستند. خواسته ها و مطالبات، بیشتر از دوره های قبل، سیاسی، طبقاتی و رادیکال هستند. نقد طبقاتی رادیکال، سیاسی و چپ پراتیک و انسان محور بشدت در حال گسترش و تکثیر در جنبشهای مبارزاتی است. بخش عظیمی از فعالین و مردم در حال مبارزه و تلاش متشکل، برای حفظ حرمت انسانی که توسط جمهوری اسلامی مورد تعرض قرار گرفته هستند، و میکوشند جنبش انسان محور و عدالتخواهانه شکل گرفته از پائین جامعه، مقابل این وضعیت بایستند و شرایط ضدانسانی موجود را تغییر دهند.

در همین راستا ما شاهد جنبشی اعتراضی در مقابل سیاست خصوصی سازی و در برابر پولی سازی آموزش و تجاری سازی تحصیل، و طرح هایی همچون "کاج و کارورزی" که بدرست باید آنرا "بیگاروروزی" نامید هستیم که فشار زیادی روی دانشجویان و خانواده هایشان قرار میدهد و تحصیل را غیرممکن و یا بسیار دشوار میکند. سپردن بخشهای مختلف آموزش به بخش خصوصی و هزینه دارتر شدن تحصیل از تبعات آن است و تبدیل دانشجویان به نیروی کار ارزان و مجانی و مبهم بودن آینده برای آنان و ورود به این شکل به بازار کار برای دانشجویان و از طرف دیگر فشار اخراج و دستمزدهای پائین و پذیرفتن شرایط کارفرما برای بخشهای دیگر طبقه کارگر از تبعات طرح هایی مثل کاج و کارورزی ست. در برابر این وضعیت است که باید جنبش علیه بیکاری را متشکل کرد و پیش برد.

نکته دیگر تفکیک جنسیتی و تحمیل حجاب به دانشجویان و دخالت قوانین مذهبی در آموزش و پرورش است که با اعمال سیاست تک جنسیتی کردن رشته های درسی، محدودیت جغرافیایی برای دانشجویان دختر و بومی گزینی، جداسازی جنسیتی در سلف سرویسها و کتابخانه ها و کلاسهای درس، در راستای اسلامیزه تر کردن دانشگاه تلاش شده است. اما این سیاست مدام از طرف دانشجویان به چالش کشیده شده است و میبینیم با جنبش قدرتمند علیه تفکیک جنسیتی و علیه حجاب اجباری که در سطح جامعه وجود دارد، ارزشها و تقدسات حکومت اسلامی هر روزه زیر پا گذاشته میشود. 

بموازات این شرایط، بخش عظیمی از کودکان بخاطر وضعیت ضعیف اقتصادی خانواده شان نمیتوانند تحصیل کنند و باید روانه بازار کار شوند و بخش زیادی نمیتوانند هزینه های سنگین تحصیل را تامین کنند و از ادامه تحصیل محروم میشوند. کودکانی که خانواده شان از کشور دیگری مانند افغانستان و... به ایران آمده و در حال حاضر جمهوری اسلامی آنان را برسمیت نمیشناسد و برای همین اجازه تحصیل ندارند. همه اینها ابعاد مختلف شرایط دشوار و ضدانسانی تحصیل در ایران است. در برابر این بیحقوقی، جنبش "حق تحصیل رایگان" و اینکه همه کودکان باید از حق تحصیل برخوردار باشند و جای آنها در بازار کار و خیابانها نیست امروز تحت عنوان "کودکی از مهر جا نماند" فعال است، که باید وسیعتر و قدرتمندانه تر آنرا پیش برد.

دانشجویان، دانش آموزان، معلمان،

این وضعیت بدست توانمند ما انسانهایی که صاحبان اصلی جامعه هستیم و زندگی و جامعه را ما هستیم که میسازیم باید تغییر کند. تا به الان مبارزه ای نفسگیر را در برابر یکی از بیرحم ترین و ضدانسانی ترین حکومتهای سرمایه داری به پیش برده ایم. هر چقدر ما همبسته تر و متشکل تر با خواسته هایی انسانی و رادیکال و پیشرو و عدالتخواهانه در کنار یکدیگر تلاش و مبارزه کرده ایم طبقه حاکم بیشتر از ما هراس داشته است. و با اینکه سعی در سرکوب فعالین دانشجویی، معلمان و کارگری داشته و حتی آنها را به زندان فرستاده، اما جلوی عزم ما را نتوانسته بگیرد. سال تحصیلی جدید باید فرصتی باشد که با بازگشایی دانشگاه و مدارس، ما مبارزه ای هماهنگ و سراسری را چه در سطح دانشگاه ها و مدارس کشور و چه در سطح جامعه و شهرها به پیش ببریم. 

باید همبسته و سراسری علیه سیاست خصوصی سازی و تجاری سازی آموزش، علیه بیگارورزی، علیه تفکیک جنسیتی و حجاب و نسبت به بازداشت فعالین جنبشهای اعتراضی، مبارزات تا بحال را بیشتر گسترش داد. قدرت ما، شامل دانشجویان، دانش آموزان، معلمان، پرستاران، بازنشستگان، کارگران و جنبش 99درصدی های ایران است که میتواند وضعیت ضدانسانی موجود را به نفع انسانیت تغییر دهد و سال تحصیلی جدید فرصتی ست برای پیشبرد تلاش و مبارزه جنبشمان در دانشگاه ها و جامعه بر علیه آیت الله های میلیاردر و حکومت سرمایه داری در ایران.

نه به استثمار، نه به سرکوب

زنده باد مبارزه همبسته دانشجویان، معلمان و کارگران

زنده باد آزادی و برابری، زنده باد سوسیالیسم

سازمان جوانان کمونیست

20 شهریور 1396

11 سپتامبر 2017

ارتباط با سازمان جوانان کمونیست: شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام.

تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

کانال تلگرام https://t.me/jk_org

اینستاگرام سازمان جوانان کمونیست https://instagram.com/Javanan.Komonist

توئیتر سازمان جوانان کمونیست https://twitter.com/javanankomonist

فیسبوک: https://www.facebook.com/cyo.sjk

کانال یوتیوب: https://www.youtube.com/javanankomonist

صفحه گوگل پلاس: https://goo.gl/sCCXVT

سایت: www.cyoiran.com

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

اسکایپ: javanan.tamas


? لازم به یادآوریست که تحصن دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در اعتراض به واگذاری پردیس به موسسات خصوصی و بیرون کردن دانشجویان از پردیس بوده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

پس از اعلام نارضایتی های قبلی، با فراخوان قبلی اعلام شده امروز شنبه 14اسفند1395 دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه علامه در اعتراض به تفکیک جنسیتی در ورودی، برخورد نامناسب کارکنان حراست دست به تجمع زدند.

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
صفحه فیسبوک سازمان جوانان کمونیست: www.facebook.com/cyo.sjk
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g

امروز گرد آمده‌ایم. شانزده آذر، روزی نامیده از برای ما، تا صدای اعتراض ما در این روز به تمامی طنین‌انداز شود. بیرون از این جا که ما ایستاده‌ایم، پشت حصارهای به ظاهر امن دانشگاه، حوادث و بحران‌ها روز به روز از پی هم می‌آیند و برهم می‌افزایند. ثمرۀ زندگی مادران و پدران ما، در نتیجۀ برآیند چند دهه عمل مشترک قانونگذاران و مجریان، در تکاپوی تأمین هزینه‌...های سنگین حداقلی برای معاش، به یغما رفته است. بیکاری، استثمار و عدم امنیت شغلی بیداد می‌کند. بهداشت، درمان و مسکن بدل به کالاهایی گران‌بها شده‌اند که وسع خریدشان از عهدۀ بسیاری از مردم بیرون است. باری بر نقوش فاجعه بیافزاییم این را که حق فریاد و اعتراض را نیز سلب کرده‌اند و هرجا زمزمه‌ای نیز هست، گوشی شنوای دردهای فراوان رنجبران جامعه نیست. چنین است که عدالت و آزادی، حالا دیگر، توأمانِ هم به محاق رفته‌اند.
اما در این روز که با نام ماست، سر آن داریم که نه‌تنها با صدایی بلندتر از حقوق خویش به مثابۀ دانشجو دفاع کنیم، بلکه از زندگی پایمال‌شدۀ خود در جامعه نیز سخن بگوییم.
امروز تبعیض‌های بنیادین جامعه اعم از تبعیض طبقاتی و جنسیتی به دانشگاه پا نهاده‌اند. بومی‌گزینی، گزینش جنسیتی، هدایت تحصیلی و پولی‌سازی آموزش عمومی، که طبق قانون اساسی باید برای تمام آحاد ملت به رایگان در دسترس باشد، در کنار پدیده‌هایی نظیر گسترش مدارس غیرانتفاعی، مؤسسات آموزشی، کلاس‌های خصوصی و ده‌ها کالای آموزشی دیگر که به شکل‌های نابرابر رقابت تحصیلی دامن می‌زنند، پایه‌های تبعیض را در دانشگاه استوارتر کرده‌اند. تبعات روند کالایی‌سازی آموزش سبب شده است که نه‌تنها فرزندان طبقات فرودست حین تحصیل در دانشگاه تحت فشار هزینه‌های سنگین آموزشی کمر تا کنند، بلکه به تدریج از ورود به دانشگاه محروم شوند یا از سرانجام‌بخشیدن به تحصیلات دانشگاهی خود بازمانند. در این میان، آن که از قطار دوره‌های روزانۀ دانشگاه‌های دولتی جا بماند مجبور می‌شود تا هزینه‌های سرسام‌آوری را برای دوره‌های شبانه و دانشگاه‌های آزاد یا غیرانتفاعی بپردازد، تا علی‌رغم آموزشی کم کیفیت، به امید یافتن شغلی برای تأمین هزینه‌های زندگی مدرکی به دست آورده باشد. و دریغا که این تلاش، به سودای کسب منزلتی نمادین، خود چون فرزندی ناقص‌الخلقه زاییدۀ منطق حاکم است.
طنین اعتراض و مطالبۀ هزاران دانشجو برای ابتدایی‌ترین حقوقشان در سالیان اخیر از هر کناری شنیده می‌شود. سنوات تحصیلی، هزینه‌های روزافزون خوابگاه و تغذیه، شهریه‌های گزاف، واگذاری فضاها و امکانات دانشگاهی به نهادها و سازمان‌هایی بیرون از دانشگاه، واداشتن دانشجویان به کار اجباری و سوءاستفاده‌های علمی از آنان، و در این وانفسا، فشارهای امنیتی و حراستی، جملگی دست‌ها را به هم داده‌اند تا کاردها به استخوان‌ها رسند. اکنون وقت آن رسیده است تا همگان بدانند ما از چه دردی به فریاد آمده‌ایم، ریشۀ این دردها تا کجا می‌رسد و امروز چه می‌خواهیم؟ وقت آن است تا همگان بدانند ما که نه وابستۀ جناح های سیاسی هستیم و نه عضو تشکل‌های قدرت‌ساخته، ما که تنها نام دانشجو را یدک می‌کشیم، کجا ایستاده‌ایم و درگیر کدام وضعیتیم؟
قانون سنوات دست دانشگاه‌ها را برای اخذ هزینه‌های گزاف برای ترم‌های تحصیلی سنواتی و واحدهای افتاده باز گذاشته است. در حالی که بنا به تجربه، برای بهبود کیفیت طرح‌های پژوهشی و آموزشی، 5 سال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی، 3 سال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و 5 سال تحصیلی برای دانشجویان دکتری ضروری است. این در حالی‌ست که قانونگذاران و مجریان حاکم بر دانشگاه، با تصویب قوانینی از قبیل قانون سنوات، از قضا فشار را دقیقاً به همان خانواده‌هایی وارد می‌آورند که همزمان تحت فشار قوانین حداقل دستمزد قرار دارند. این چرخه حاصلی جز تشدید محرومیت و فقر برای تولیدکنندگان واقعی ثروت جامعه ندارد.
دانشجویان بسیاری رشته‌ها، قبل از آنکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند، به بهانۀ دوره‌های کارآموزی و کارورزی در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، مؤسسات صنعتی خصوصی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز به اصطلاح مطالعاتی و پژوهشی با حقوقی ناچیز یا حتی بدون دستمزد، استثمار می‌شوند و سودهای کلان ناشی از کار اضافی اجباری آنان، به جیب‌های کلان‌سرمایه‌داران می‌رود. در کنار آن هزاران فرصت شغلی برای کسانی که باید با حقوق و مزایای کامل، حق بیمه و حق بازنشستگی در همین مراکز مشغول به کار شوند، از دست می‌رود و متقابلاً شمار دهشتناک بیکاران افزون می‌گردد.
دانشگاه، جایی که عموماً می‌پندارند مرکز علم‌آموزی، حقیقت‌جویی و نیز ضامن رفاه و آزادی آیندۀ فرزندان جامعه است، دیگر سال‌هاست که بدل به بازاری برای دلالان و جاعلان علمی شده است. رنج‌نامه‌ای از دزدی‌های علمی، جعل مقالات، سوءاستفاده از طرح‌های پژوهشی دانشجویان برای ترقی و بالا جستن اساتید در مراتب علمی، جذب و گزینش غیرعلمی اعضای هیئت علمی و اخراج اساتیدی که صدای مخالفی با منویات اربابان بالادستی و منافع نظام حاکم دارند و طوماری از این دست، پیکر دانشگاه را مسخ در موجودی نحیف کرده است که دیگر حتی توان دفاع از موجودیتی مستقل از برای خود ندارد، چه رسد به آن که پاسداری از برای حقیقت باشد.
رشد و گسترش پردیس‌های بین‌الملل، افزایش شمار دانشجویان پولی، اعمال سهمیه‌های مختلف، از جمله سهمیه‌هایی برای فرزندان اعضای هیئت علمی، نهادهای امنیتی و موارد خاص، در کنار کاستن سال به سال از تعداد دانشجویان روزانه و کاهش خدمات رایگان آموزشی برای کلیۀ دانشجویان، علاوه بر شکل‌های مختلف تبعیض آموزشی به سود طبقات بالادست و لاجرم به زیان فرودستان، چنان که مختصراً ذکر شد، چنان ضربه‌ای به کیفیت آموزش و پژوهش علمی زده است که تولید انبوهی از صاحبانِ عاری از تخصصِ مدارک دانشگاهی، تنها بخش کوچکی از نتایج فلاکت‌بار آن است.
همچنین صندوق رفاه دانشجویان بر خلاف عنوانش، کارکردی جز بدهکارکردن دانشجویان به نظام بانکی کشور نداشته است. تفاهم‌نامۀ صندوق رفاه دانشجویان و صندوق کارآفرینی امید موجب آن شده است که دانشجو بابت استفاده از امکاناتی که بنا به عرف و مطابق با معیشت متعارف حق اوست، در نظام بانکی کشور بدهکار تلقی شود و حق استفاده از سایر اعتبارات بانکی را از دست بدهد. بودجه‌ای که باید صرف رفاه و معیشت کلیۀ دانشجویان شود، به وام‌های اشتغال و کارآفرینی استحاله شده و فقط در اختیار اقلیّتی از دانشجویان قرار می‌گیرد. نگاه سیاست‌گذاران صندوق کارآفرینی امید، نگاهی مبتنی بر حصول حداکثر سود است. این نگاه با ماهیت صندوق رفاه که در واقع بخشی از صندوق‌های تأمین اجتماعی به شمار می‌اید، سازگار نیست. چنین است که استیلای صندوق کارآفرینی امید بر صندوق رفاه دانشجویان موجب از بین رفتن امنیت اقتصادی دانشجویان شده است.
تبعیض جنسیتی، در قالب سهمیه‌بندی جنسیتی رشته‌های دانشگاهی، کنترل و فشار مضاعف در حوزۀ آزادی‌های فردی و پوشش دختران دانشجو، حجاب اجباری در خوابگاه‌ها، محدودیت‌های بیشتر در رفت و آمد و ساعت‌های ورود و خروج به خوابگاه‌های دختران، برخوردهای سلیقه‌ای حراست با دختران دانشجو از طریق تماس‌های تهدیدآمیز و ایجاد فضای ارعاب نزد ایشان، نگاه قیم‌مآبانۀ مسئولان و سوءاستفاده از روابط عاطفی خانواده‌ها برای محدودسازی بیشتر دختران، تحت فشار قرارگرفتن دانشجویان دختر از جانب برخی اساتید، معاونان آموزشی و کارکنان دیگر دانشگاه برای روابط خارج از عرف - که خود جلوۀ دیگری از نگاه ابزاری به زنان در جامعه است - و ده‌ها مورد ریز و درشت دیگر نمود یافته است، و طرفه آنکه این همه همواره به بهانه‌هایی همچون تامین امنیت و مصلحت دختران دانشجو اتفاق می‌افتد. اما ناگفته پیداست که این‌ها هیچ یک معنایی جز نفی بداهت این واقعیت ساده ندارند که زن، به مثابۀ نوع انسان، خود توان درک موقعیت و تصمیم‌گیری در مورد امور مربوط به خویش را دارد. دخالت بی‌دلیل خوابگاه و دانشگاه در زندگی شخصی دختران نمی‌تواند جز زیر سوال بردن استقلال فردی، آزادی عمل و عزت نفس دانشجویان دختر، هدفی با خود داشته باشد.
صدای اعتراض دانشجویان که چیزی جز حقوق بنیادین خود نمی‌خواهند، گویا بر اربابان، مدیران، سیاست‌گذاران و مجریان قوانین تبعیض‌آمیز بسیار گران آمده است. کمیته‌های انضباطی و حراست دانشگاه‌ها و دوشادوش آنان نهادهای امنیتی بیرون از دانشگاه، برای خاموش‌کردن صدای مستقل دانشجویان تمام‌قد ایستاده‌اند و به واسطۀ تهدیدهای مکرر دانشجویان معترض و خانواده‌هاشان، احضارهای گاه به گاه، پرونده‌سازی، صدور احکام انضباطی و ده‌ها حربۀ امنیتی دیگر، چکمه بر گلوی دانشجویان فشرده‌اند. بی‌خبر از آن که صدای حق‌طلبی، عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی دانشجویان با هیچ سرکوبی خاموش‌کردنی نیست.
شوراهای صنفی، این تنها تشکل برآمده از رای مستقیم دانشجویان که البته وامدار هیچ جریان سیاسی‌ای پشت درهای دانشگاه نیست، در شرایط کنونی پرچمدار اعتراضات دانشجویی و پژواکده صدای مستقل دانشجویان است. داشتن چنین جایگاه و کارکردی موجب شده است که مسئولان وزارت علوم بر سر راه اتحاد و عمل مشترک شوراهای صنفی سراسر کشور به نحوی مداوم سنگ‌اندازی کنند.
بله؛ می‌دانیم و می دانند تنها با تشکل‌یابی فراگیر شوراهای صنفی می‌توان در برابر برنامه‌ها و قوانین دانشجوستیز ایستاد، و البته که باید چنین کرد.
در کنار نهاد شورای صنفی، تلاش برای استقلال دانشگاه از قدرت و سرمایه و نیز تقویت نگاه انتقادی مستقل از قدرت و زدوده از ایدئولوژی حاکم، تنها دریچۀ امید برای بیرون‌شدن از وضعیت اسفناک فعلی است. در عین حال اعتراضات صنفی دانشجویی بایستی به مبارزات برحق کارگران، معلمان، زنان و تمام محذوفان و مطرودان اجتماع بپیوندد و کلیت ساختار و برنامه‌های کلان اقتصادی سیاسی را که تجاری‌سازی آموزش نیز بخشی از تبعات آن است به نقد بکشد. بدون این همراهی و پیوند، مقاومت در برابر این سیل بنیان‌برانداز که هستی دانشجو، کارگر، معلم، زن و تمام فرودستان را تهدید می‌کند، غیرممکن می‌نماید.
جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های ایران
شانزدهم آذر ماه 
1395

 

زنده باد مبارزات همبسته و سراسری

زنده باد آزادی، برابری و زنده باد سوسیالیزم

 

سازمان جوانان کمونیست

15 آذر 1395

30 نوامبر 2016

 

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
ارسال نظر صوتی و کتبی و تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
با کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست همراه شوید و دوستانتون رو هم دعوت کنید!
https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g

شانزده آذر روز اعتراض سراسری و روز اعلام نه به وضعیت موجود است، روز تعرض به بیحقوقی. در یکسال گذشته شاهد فعالیتهای مختلف دانشجویان در دانشگاه ها و در جنبش های مبارزاتی موجود در سطح جامعه بوده ایم. در همین یکسال سیاست و استراتژی حاکمیت در جهت به گرو گرفتن بیشتر دانشجویان و معیشت آنها بوده است. با تصویب قوانین و طرح هایی که بیش از پیش دانشجویان را به نیروی کار رایگان و ارزان تبدیل میکند. از طرف دیگر با هزینه های رو به افزایشی که دانشجویان را بدهکارتر و بدهکار تر کرده تا برای مابقی عمرشان تاوان سنگین بازپرداخت وامها و هزینه های تحصیلشان را بپردازند. در همین راستا با اعمال فشار و پیاده کردن انواع و اقسام طرح ها، سعی به سرکوب و هزینه دار کردن بیان اندیشه و فعالیت حول آن برای دانشجویان کرده اند. سعی در پیاده سازی حجاب و تفکیک جنسیتی در خوابگاه ها و دانشگاه ها کرده اند تا بلکه بتوانند حتی شده نیم بند فضای تحصیلی را اسلامیزه کنند.  

در یکسال گذشته شاهد رودرویی وسیعی بین بخش عظیمی از مردم ایران که منفعت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در این وضعیت ندارند با حاکمیت و مدافعان آن بوده ایم. فعالین و بخش وسیعی از مردم مردم ایران توانسته اند با گسترش جنبشهای مبارزاتی پیشروی هایی را به حاکمیت تحمیل کنند و در بخشهای مختلفی مدافعین حفظ وضعیت موجود را به عقب برانند و در عرصه های مختلفی عملا حکومت و سیاستهایش را به شکست بکشانند. بی شک دانشجویان و فعالین دانشجویی هم در سطح دانشگاه ها و هم در سطح جامعه جزو نیروی فعاله این تقابل و جدال بوده اند. در جنبش کارگری و مبارزات معلمان و پرستاران، در جنبش نوین رهایی زن، در جنبش دفاع از محیط زیست و در مبارزه علیه اعدام و تلاش برای آزادی زندانیان سیاسی، در به چالش کشیدن قوانین و تقدسات و ارزشهای حکومت اسلامی، دانشجویان یک نیروی فعاله جدی آن بوده اند. خواست "حق تحصیل رایگان و علیه تبدیل دانشجویان به نیروی کار رایگان و ارزان، آزادی انتخاب پوشش و علیه تبعیض جنسیتی و علیه تفکیک جنسیتی و اسلامیزه کردن رشته های تحصیلی، آزادی بی قید و شرط بیان و فعالیت بدون هزینه و آزادانه، استاندارد بالا در خوابگاه ها و سطح دانشگاه و کلاسها" همه و همه از مهمترین مطالبات و عرصه های مبارزه دانشجویان بوده است.

سازمان جوانان کمونیست مبارزه متشکل، سازمانیافته و توده ای با رهبری و پلتفرم و افق و چشم اندازی انسانی که بی تخفیف و بدون مماشات، منافع و مطالبات مردم را بیان کند و حاکمیت و مدافعین حفظ وضعیت موجود را عقب براند را متضمن پیروزی دانشجویان و مردم ایران میداند. بخوبی بر همه روشن است که ادامه وضعیت موجود امکانپذیر نیست و هر فرد و جریانی که مردم را دعوت به سازش و تحمل وضعیت موجود و دل بستن و امید بستن به دولت روحانی یا بخشهای دیگر جمهوری اسلامی میکند دشمن دانشجویان، کارگران، معلمان، پرستاران، زنان، ال جی بی تی ها، و مردم ایران است. باید به این وضعیت پایان داد. تنفروشی، اعتیاد، فقر، استثمار، بیحقوقی و سرکوب بس است. باید شانزده آذر امسال را به روز اعتراض سراسری دانشجویان تبدیل کرد. باید جنبشهای دیگر با انتشار بیانیه و اطلاعیه از دانشجویان و مبارزاتشان حمایت کنند.

نه به وضعیت موجود

زنده باد مبارزات همبسته و سراسری

زنده باد آزادی، برابری و زنده باد سوسیالیزم

 

سازمان جوانان کمونیست

10 آذر 1395

30 نوامبر 2016

 

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
ارسال نظر صوتی و کتبی و تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas
با کانال تلگرامی سازمان جوانان کمونیست همراه شوید و دوستانتون رو هم دعوت کنید!
https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g

شانزده آذر 1394 ویژه بود، صدای نه دانشجویان به وضعیت موجود بود. با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی حاکم بر جامعه از طرف دولت روحانی و جمهوری اسلامی و در ادامه شرایطی که در دانشگاه ها حاکم کرده اند در این روز دانشجویان در دانشگاه های مختلف با صدای رسا و کوبنده ای "نه" خود را به وضعیت حاکم ایجاد شده از طرف حکومت اعلام کردند و این حکم کل جامعه بوده است.

در شانزده آذر امسال شاهد تجمعات مختلف اعتراضی در دانشگاه های مختلف کشور بودیم و دانشجویان با شعارهای مختلفی از جمله " "دانشگاه پول گردان، تضعیف زحمتکشان" ،"آموزش رایگان حق مسلم ماست"، "پردیس بین الملل، انحلال انحلال"، "امکانات برابر، حق مسلم ماست" ،"آموزش خصوصی، نمی خواهیم"، "در دانشگاه بیگاری، بعد از تحصیل بیکاری" ، "استاد دانشگاه، دلال پروژه"، "منطق سرمایه داری، استثمار و بیکاری"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "دانشجو ميميرد، ذلت نمي پذيرد" صدای حق طلبی خود و اکثریت عظیم جامعه را علیه شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاضر اعلام کردند.

موج اعتراضی شانزده آذر امسال در ادامه جنبش حق طلبانه معلمان، پرستاران، کارگران و بخشهای دیگر جامعه علیه حاکمین بوده است. موج اعتراضی دانشجویان بار دیگر نشان داد که دانشگاه مهار شدنی نیست و نمیتوان با سرکوب و استبداد جلو خاست و اعتراض دانشجویان را گرفت. نه دانشگاه و نه جامعه زیر بار اختناق و سرکوب نخواهد رفت. شانزده آذر امسال اعلام کرد "دانشگاه زنده است" و "دانشگاه چپ است" و دانشجویان، مدافع برابری، آزادی، سکولاریزم، رادیکالیسم و مدرنیسم، رفاه و عدالت همگانی هستند.

سازمان جوانان کمونیست به همه دانشجویان مبارز و آزاده درود میفرستد و شانزده آذر اعتراضی امسال را نقطه عطفی در پیشبرد مبارزات دانشجویان و کل جامعه میداند. باید همبسته، هماهنگ، سراسری و متشکل اعتراضات را ادامه داد و جلوی سرکوب و تحمیل بیحقوقی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از طرف حاکمین ایستاد. مبارزه ما برای انسانیت و برابری و آزادی ادامه دارد.

 

نه به فقر و استثمار، نه به سرکوب و اختناق

زنده باد مبارزه همبسته دانشجویان مبارز

زنده باد آزادی و برابری، زنده باد سوسیالیسم

 

17 آذر 1394

8 دسامبر 2015

سازمان جوانان کمونیست

 

راه های تماس:

‫#‏واتس_اپ ، ‫#‏وایبر ، ‫#‏تلگرام و ‫#‏لاین: 0046739681438

کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/kheyaban

کانال تلگرامی انقلاب زنانه: https://telegram.me/enghelabezananeh

اسکایپ: javanan.tamas

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

سایت: http://www.cyoiran.com/

صفحه فیسبوکی سازمان جوانان: http://www.facebook.com/cyo.sjk

صفحه فیسبوکی انقلاب زنانه: www.facebook.com/womens.revolution1

گوگل پلاس: http://goo.gl/sr55q3

اینستاگرام: javanan.komonist

توئیتر: Javanan Komonist

خشونت بر زنان محکوم است و خشونت بر زنان توهین به انسان هاست، ما خواهان توقف خشونت بر زنان و ایجاد برابری در جامعه هستیم. مردسالاری که پدیده ای ضدانسانی است و قدمتی چندهزار ساله دارد اما در دوره معاصر ما علیرغم وجود جنبش های پیشرو و مبارزات آنان، هنوز در جامعه بشری پابرجاست دلیلی بجز حمایت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکمین و قدرتمداران از مردسالاری و حمایت از پدیده سنت و دین و کشاندن آن به عرصه قوانین و فرهنگ جامعه ندارد. ما مداوما از طرف دولتها و جریانات واپسگرا شاهد حمایت مستقیم و غیر مستقیم مردسالاری و نرینه سالاری در جوامع بشری و مشخصا در خاورمیانه هستیم. اما در قبال این وضعیت با یک جنبش قدرتمند در سطح جهانی و در سطح خاورمیانه و ایران روبرو هستیم. و اساسا این جریانات و پدیده های ضدانسانی برای مرعوب کردن این جنبش برابری طلبانه و آزادیخوانه است که قدرت یافته اند و عرض اندام میکنند.
ما جمعی از دانشجویان دانشگاه همدان بمناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان اعلام میکنیم که همه قوانین و فرهنگ زن ستیز و مردسالارانه باید از زندگی زنان، کودکان و همه بخشهای جامعه باید حذف شود و این خشونت قانونی و رسمی که جزو خشن ترین اشکال وجود و بازتولید خشونتهاست باید پایان یابد.


جمعی از دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان
1 آذر 1394

مثل همیشه میتونین نظرات خودتون رو با ما درمیون بذارید.
راه های تماس:
‫#‏واتس_آپ‬ ، ‫#‏وایبر‬ ، ‫#‏تلگرام‬ و ‫#‏لاین‬ : 0046739681438
کانال تلگرامی: https://telegram.me/kheyaban

اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

اگر در ایران باشی و #دانشجو هم باشی چه مشکلات، موانع و سختی هایی پیش روی شماست؟ بعنوان اطرافیان و خانواده یک دانشجو، مشکلات #دانشجویان را در چه زمینه هایی میبینید؟

تلفن تماس با استدیو: 0017026054936 ، اسکایپ تماس با استدیو:  javanan.tamas

نظرتون رو بصورت صوتی و کتبی هم میتونید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ و لاین، وایبر و تلگرام برای ما بفرستید تا در طول برنامه ما آنرا منعکس کنیم.

زمان: چهارشنبه 1 مهر 1394 – 23 سپتامبر 2015 ، ساعت 9 شب بوقت ایران – 7:30 عصر بوقت اروپای مرکزی.

برنامه ای از سازمان جوانان کمونیست در تلویزیون کانال جدید

مشخصات ماهواره ای تلویزیون کانال جدید

هاتبرد 8

ترانسپوندر 6/5

فرکانس 11200

سیمبل ریت

27500

عمودی

آدرس اینترنتی برای دیدن برنامه پخش مستقیم:

http://goo.gl/TMgIzY

ما جویای نظر شما هم هستیم که میتوانید نظرات و یا سئوال خود را از راه های زیر بدست ما برسونید:

مثل همیشه میتونین نظرات خودتون رو با ما درمیون بذارید. راه های تماس ما از طریق وایبر، تلگرام، لاین، واتس آپ با شماره 0046739681438 هست. یا اینکه با ایمیل This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. نظراتتون رو برامون بفرستید.

راه های دیگر تماس:

اسکایپ:  javanan.tamas

گوگل پلاس: http://goo.gl/sr55q3

سایت: http://cyoiran.com/

اینستاگرام: javanan.komonist

توئیتر: javanankomonist@

شنبه ۱۸ بهمن ساعت ۸ شب، جمع کثیری از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در اعتراض به افزایش هزینه‌ها و کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها، محدودیت ساعات تردد و اعلام ساعت خاموشی در شب برای دانشجویان‌، نامطلوب بودن خدمات اینترنت، افزایش قیمت هزینه میهمانان در کوی و برخورد نامناسب مامورین حراست با دانشجویان، تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان دانشگاه تهران شدند. دانشجویان معترض خواستار حضور مسئول خوابگاه و پاسخ‌گویی به دانشجویان شدند. با حضور حمزه‌لو، مدیرکل اداره خوابگاه‌های دانشگاه تهران، که با افزایش جمعیت دانشجویان همراه بود، اعتراض‌ها رنگ جدی‌تری به خود گرفت. عدم پاسخ گویی حمزه‌لو و قانع نشدن دانشجویان موجب شد دانشجویان خواستار حضور معاونت دانشجویی و پاسخ‌گویی او شوند. بعد از مدتی به‌نژاد، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، در میان معترضان حاضر شد و اما به‌نژاد هم پاسخ قانع کننده‌ای به آنها نداد. دانشجویان به رفتار و لحن پاسخ‌گویی او اعتراض داشتند. جو اعتراضی تر شد و دانشجویان اعلام کردند که رئیس دانشگاه باید شخصاً به کوی بیاید و پاسخ‌گوی وضعیت اسفبار کوی دانشگاه تهران و هزینه‌های گزاف تحصیلی باشد. در این هنگام دانشجویان برای همراه کردن دیگر همکلاسی‌های خود شروع به راهپیمایی در کوی دانشگاه و فراخواندن دیگر دانشجویان به پیوستن به تجمع کردند. دانشجویان با شعار هایی همچون “آموزش رایگان حق مسلم ماست” ، “هزینه اضافی ملغی باید گردد”،” ریاست دانشگاه احضار باید گردد” توجه دیگر دانشجویان را جلب کردند.
با اعتراض به وجود ارگانهای نظامی و شبه نظامی مانند حراست و بسیج دانشجویی و سلب حریم خصوص خوابگاهها عملا تحت فشار قرار دادن دانشجویان و به انواع مختلف تضییع حقوق اولیه ساکنین خوابگاه ها و فشار روز افزون اقتصادی باعث شده تا دانشجویان از داشتن حق تحصیل رایگان منع شوند و در این بین شاهد اتفاقات ناگواری مانند خودکشی دانشجویان هستیم.

سازمان جوانان کمونیست ضمن حمایت از تجمع اعتراضی دانشجویان اعلام میکند این اقدام دانشجویان صدای اعتراض اکثریت مردم است علیه وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فعلی ایران که جمهوری اسلامی حاکم کرده است. دانشجویان همانطور که اعلام کرده اند باید تا رسیدن به تمامی خواسته هایشان اعتراضات را ادامه دهند و تعداد بیشتری از دانشجویان در این اعتراض بحق شرکت کنند.

سرنگون باد جمهوری اسلامی
زنده باد مبارزه همبسته دانشجویان مبارز
زنده باد آزادی، برابری و سوسیالیسم

سازمان جوانان کمونیست
20 بهمن 1393
9 فوریه 2015

بعد از پشت سر گذاشتن 16 آذر که حکومت سعی کرد با ترفندهای مختلف از برگزاری تجمعات مستقل دانشجیان جلوگیری کند و مراسمهای دست ساز را برپا کند اما باز هم در همین مراسمها دانشجویان دست به اعتراض زدند و این مراسم ها را به صحنه اعتراض تبدیل کردند. دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه تهران با سردادن شعار و اعلام انزجار از حضور یکی از سردمداران ارتجاع فرهنگی و مسببان اختناق سیاسی، عقیدتی و حکومتی در جامعه و دانشگاه ها، مانع سخنرانی حسین شریعتمداری، مدیر و مسئول روزنامه کیهان شدند. این جلسه بعدازظهر دوشنبه (۲۴ آذر) توسط "بسیج دانشجویی دانشگاه تهران" و با عنوان «۱۸۱۱ روز مطالبه یادمان خروش علیه فتنه‌گران» برگزار شد. دانشجویان در اعتراض به سخنرانی حسین شریعتمداری معروف به حسین بازجو،  با پلاکارد و شعارهایی علیه وضع موجود  و علیه دروغ پراکنی ها و  اختناق فرهنگی و سیاسی حاکم بر جامعه، به او اجازه ی سخنرانی ندادند. این دانشجویان پلاکاردهایی با این عناوین در دست داشتند: "«مزدور  برو گمشو »، «دانشگاه جای مزدور نیست »، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «دانشگاه پادگان نیست»، "دانشجویان معترض همچنین با شعارهایی همچون  «دروغگو، دروغگو» اعتراض خود را بیان کردند.

سازمان جوانان کمونیست به دانشجویان مبارز درود فرستاده و ضمن حمایت از اعتراض شجاعانه دانشجویان اعلام میکند که باید در همه دانشگاه ها که شاهد حضور سران حکومت اسلامی هستیم با  برپایی اعتراضات برعلیه آنها انزجار و نفرت خود را از آنها اعلام کنیم . باید شاهد اعتراضات وسیع دانشجویان در صحن دانشگاه ها علیه این وضعیتی که جمهوری اسلامی برای مردم درست کرده باشیم. درایندوره شاهدیم که جنبشهای اجتماعی و اعتراضی قدرتمند در ایران به عناوین مختلف دارند برعلیه قوانین و فرهنگ ضدانسانی و سرکوبگرانه جمهوری اسلامی دست به اعتراض میزنند. مطالبات جنبش  زنان در همین مدت  گذشته لرزه بر تن این حکومت انداخته است. تا جائی که برای حمله به خواسته های این جنبش از پست ترین و ضد انسانی ترین روشها استفاده کرده است. به مبارزات کارگران و به اعتراضات پرستاران و معلمان و حضور آنها در سطح وسیع اعتراضات بر علیه حکومت  نگاه کنید، یک نه بزرگ به تمام دروغ ها و  پوچی های این ماشین مرگ و ترس که پس از عدم  حضور نمایندگانش در دانشگا ها در 16 آذر  با تاخیر یک هفته ای در دانشگاه ها حضور پیدا کردند، گفتند و باز هم دانشجویان با اعتراضشان جواب محکمی به آنها دادند. همه و همه این شواهد یک حرف دارند: و اینکه این وضعیت و مسبب آن باید عوض شود. اعتراض دانشجویان در دانشکده حقوق دانشگاه تهران بر علیه یکی از چهره های حکومت اسلامی حرف دل میلیونها مردم در ایران است. باید به این فضای اعتراضی دامن بزنیم و اعتراضات وسیع، سراسری و هماهنگ را بر علیه جمهوری اسلامی پیش ببریم.سرنگون باد جمهوری اسلامی
زنده باد مبارزات همبسته و سراسری دانشجویان ایران
زنده باد آزادی، برابری و سوسیالیسم

سازمان جوانان کمونیست
25آذر 1393

16دسامبر 2014

Page 1 of 2

connect1